Pielęgnacja trawnika - filc

Trawa więdnie w nasłonecznionych lub cienistych miejscach. Pojawiają się chwasty. W okresach letnich upałów i suszy duże połacie trawnika mogą szybko zamierać. Należy podkopać kilka kęp trawy na głębokość kilku centymetrów i sprawdzić czy włóknista, przypominająca filc warstwa między trawą a powierzchnią gleby jest grubsza niż 1 cm.

Filc składa się z częściowo rozłożonych łodyg traw,rozłogów i korzeni, a powstaje pomiędzy żywymi źdbłami trawy a podłożem. Grubość filcu można sprawdzić wycinając nożem kawałek trawnika. Warstwa filcu grubości 0,6 - 1,3 cm jest normalna; natomiast, kiedy przekroczy grubość 1,3 cm może być szkodliwa dla trawnika:

- filc powoduje, że korzenie trawy znajdują się w płytszej warstwie ziemi

- filc powoduje ograniczenie przepływu składników odżywczych, wody i powietrza do korzeni

- szkodniki i czynniki powodujące choroby roślin żyją w grubej warstwie filcu

- filc ogranicza również skuteczność działania środków owadobójczych i środków grzybobójczych, co powoduje, że zwalczanie chorób staje się trudniejsze

- narastający filc sprawia, że trawnik staje się gąbczasty. Może to prowadzić do uszkodzenia trawnika podczas jego przycinania, szczególnie, kiedy trawa jest wilgotna.

Filc tworzy się szczególnie aktywnie, kiedy trawnik jest nadmiernie podlewany i nawożony, bądź gdy ziemia ma kwaśny odczyn.

Filc tworzy się przez kilka lat i nie należy usuwać go jednorazowo. Należy go usuwać specjalną maszyną, często nazywaną wertykulatorem. Filc należy usuwać raz w roku, aż do uzyskania pożądanej warstwy.

Aby zmniejszyć przyrost filcu i zwiększyć żywotność trawnika, należy usunąć warstwę filcu lub ją rozgrabić. Trawy okresu chłodnego należy odfilcować jesienią, a trawy okresu ciepłego późną wiosną lub na początku lata.

Należy unikać odfilcowywania, kiedy nowe pędy zaczynają się zielenić.

Urządzenia do odfilcowywania mają obracające się w pionie ostrza, które przecinają ziemię, usuwając filc. Trawnik należy przyciąć możliwie jak najkrócej. Używając maszyny, należy odfilcować cały trawnik od jednego do trzech razy. Zebrać odpadki, użyć nawozu i podlać wodą, aby przyspieszyć wzrost trawy.

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com