Oczko wodne na zimę

Mniej zabiegów wymagają średnie i duże zbiorniki o powierzchni powyżej 10-15 m. i głębokości ponad 1 m. Pozostawiamy w nich wodę na całą zimę. Z małych i betonowych, o prostych ścianach lub wystających ponad powierzchnię gruntu, trzeba ją całkowicie wypompować, a rośliny i ryby przenieść do wiader lub domowego akwarium.

Wrażliwe na mróz rośliny wodne, np. piscję osokowatą, hiacynt wodny przechowujemy w jasnych pomieszczeniach o temperaturze wyższej niż 12°C.

Jesienią najważniejsze jest oczyszczanie wody z resztek roślinnych. Po opadnięciu na dno gniją, wydzielają toksyny i obniżają zawartość tlenu w wodzie, co nie służy rybom. Osady denne łatwiej się usuwa po wypompowaniu części wody ze zbiornika. Można to zrobić ręcznym podbierakiem o gęstych oczkach albo przy pomocy pompy do brudnej wody. Konieczne jest przycięcie roślin przybrzeżnych, z wyjątkiem situ, pałki wodnej, trzciny, ponieważ poprzez ich łodygi odbywa się wymiana gazowa, gdy woda jest skuta lodem.Na zadrzewionych działkach zbiorniki oczyszcza się z opadających liści. Pompę zanurzeniową pozostawiamy w niecce tylko wtedy, jeśli jest na tyle głęboka, by woda nie zamarzła w niej całkowicie. W przeciwnych przypadkach musimy na zimę wyjąć pompę, podobnie jak filtry, lampy UV i oświetleniowe, fontanny, inne urządzenia.

Nie karmimy ryb, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 12 stopni. W głębszych oczkach wodnych krajowe gatunki ryb bez problemu przezimują. Dla pewności warto jednak uwolnić część powierzchni zbiornika od lodu. 

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com