Kwiaty na jeden sezon

Swą olbrzymią popularność zawdzięczają kwiaty jednoroczne stosunkowo prostej uprawie, niskim kosztom, rozmaitości odmian i wreszcie długiemu okresowi kwitnienia. Z ogrodniczego punktu widzenia są to rośliny uprawiane w ciągu jednego okresu wegetacyjnego, w praktyce zaliczamy do tej grupy wiele gatunków wieloletnich, pochodzących z cieplejszych rejonów naszego globu, które nie są w stanie wytrzymać naszych zim. Każdego roku pojawia się więc potrzeba wyprodukowania nowych roślin - najtańszym i najwygodniejszym sposobem ich uzyskania jest siew nasion.

UPRAWA Z SIEWU

Najprostszym sposobem uzyskania kwiatów na działce jest ich bezpośredni siew do gruntu. Wśród roślin jednorocznych nadających się do takiej uprawy mamy liczne gatunki klimatu umiarkowanego - wiosenne chłody wręcz sprzyjają lepszemu kiełkowaniu (co niekoniecznie oznacza szybszemu). Przykładem może być groszek pachnący - doskonale kiełkuje w temperaturze 5°C, a okres chłodów sprzyja lepszemu kwitnieniu, dlatego jego nasiona należy wysiać już w końcu marca. W tym samym czasie możemy siać nasiona ostróżki, nagietka, czarnuszki, facelii, czy ubiorka.

Większość gatunków kwiatów jednorocznych wysiewamy w kwietniu. Należą do nich m.in.: szarłat, złocienie jednoroczne, klarkia, godecja, powój, nachyłek, gailardia nadobna, słonecznik, suchlin i suchokwiat, smagliczka, rezeda, tujałka oraz motylek.Do trzeciej grupy, roślin bardzo wrażliwych na przymrozki, należy kilka gatunków: m.in.: nasturcja, portulaka i fasola ozdobna. Szereg gatunków o stosunkowo krótkim okresie kwitnienia, możemy wysiewać od końca marca do czerwca (np. nagietek czy facelię)
Najlepiej, gdy gleba pod siew roślin jednorocznych jest uprawiona już jesienią. Ma ona wówczas lepszą strukturę i może zgromadzić więcej wody. Jeżeli zabieramy się do przygotowania gleby dopiero wiosną, należy to zrobić co najmniej dwa tygodnie przed siewem. Glebę należy dokładnie przekopać i usunąć korzenie chwastów trwałych, bowiem będą rosnąć o wiele silniej niż młode siewki. Ich zwalczanie w późniejszym terminie będzie bardzo trudne. Do gleby można dodać dobrze rozłożony kompost lub substrat torfowy w ilości 10-20 l/m2. Jeśli nie stosujemy nawożenia organicznego, to zastosujmy jeden z wieloskładnikowych nawozów mineralnych w ilości 3-6 g/m2, pamiętając, że dawka przedsiewna to połowa (na glebach cięższych) lub jedna trzecia (na glebach lekkich) całej wymienionej dawki nawozów. Pozostałą część nawozu dajemy w maju-czerwcu.
Nasion, zwłaszcza drobnych, nie rozrzucamy na całej powierzchni grządki, ale siejemy w rządkach - znacznie łatwiej wówczas rozróżnimy siewki uprawianych przez nas roślin od chwastów, które zwykle wschodzą znacznie szybciej. Gdy siewki w rządkach się zagęszczą przerywamy je, pozostawiając rośliny w zalecanej dla danego gatunku rozstawie.

UPRAWA Z ROZSADY

Wielu działkowców czerpie prawdziwą przyjemność z samodzielnej produkcji rozsady i uzyskania roślin dość trudnych w uprawie. Do takich niewątpliwie należą: petunia, lobelia, lwia paszcza, czy żeniszek. Nasiona tych kwiatów są bardzo drobne, wymagają troskliwej opieki, a produkcja rozsady jest stosunkowo długa. Dlatego siew tych gatunków przeprowadzamy już w lutym w warunkach przypominających naturalne. Gatunki należące do tej grupy wymagają często aż dwukrotnego pikowania. Przepikowanie ma na celu stworzenie im warunków do dalszego wzrostu oraz wzmocnienie systemu korzeniowego, który po tym zabiegu rozgałęzia się i wzmacnia.

Drugą grupę stanowią rośliny, które również wymagają dobrych warunków, mogą być jednak siane w marcu i pikowane jednokrotnie. Odpowiednim miejscem do produkcji tych gatunków jest ciepły inspekt lub domowy parapet. Należą tu takie gatunki jak: celozja, gazania, heliotrop, niecierpek, szałwia i werbena. Pozostałe gatunki uprawiane z rozsady mają nieco mniejsze wymagania. Można je siać w inspektach lub tunelach foliowych.Rośliny uprawiane w ten sposób należy przerzedzić tak, aby uzyskana rozsada nie była zbyt wybiegnięta. Do gatunków, które możemy siać w marcu - kwietniu należą m.in.: aster chiński, kocanki, suchlin, zatrwian, aksamitka, cynia.

Niezależnie od miejsca i sposobu uprawy, kwiaty produkowane z rozsady powinny być zahartowane przed wysadzeniem na miejsce stałe. Hartowanie polega na stopniowym przyzwyczajaniu roślin do chłodów, zmiennych temperatur i ograniczonej ilości wody. Zabieg ten powinien trwać ok. 2 tygodni i polega przede wszystkim na stopniowym, coraz dłuższym wietrzeniu roślin. Dodatkowym elementem hartowania może być ograniczenie podlewania w ostatnim tygodniu. Bezpośrednio przed sadzeniem rośliny powinny być jednak dobrze podlane. Pomoże im to znieść stres związany ze zmianą warunków wzrostu. Do gruntu rozsadę zwykle sadzimy w połowie maja.

    Pobierz świetny symulator farmy na swój komputer PC i zagraj już teraz w tą jakże bardzo popularną grę. Farming Simulator 15 Pobierz za darmo.
  1. symulatorfarmy.eu
Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com