Kosiarki i koszenie: dobieramy urządzenie

Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu i w dużym stopniu stanowi o jego funkcjonalności. Na trawniku można wypoczywać, chodzić, bawić się, urządzać grilla - nie ma bardziej uniwersalnej nawierzchni, ale zarazem bardziej wymagającej pod względem użytkowym: konieczne są systematyczne prace pielęgnacyjne.

Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawa osiągnie wysokość ok 6-10 cm. Najlepszym narzędziem do wykonania pierwszego koszenia są nożyce ręczne. Jednak przy dużych powierzchniach lepiej wybrać kosiarkę obrotową (nie cylindryczną, gdyż mogłaby wyrywać młodą trawę z korzeniami). Istotne jest również ustawienie ostrza na najwyższym poziomie i z czasem stopniowe jego obniżanie. Docelowo wysokość cięcia będzie zależna od pory roku i rodzaju wybranego przez nas trawnika, jednak nie powinno kosić się go poniżej 3 cm.

Możemy wyróżnić cztery grupy kosiarek: ręczne, elektryczne, spalinowe i tzw. kosiarki-traktorki. Są to urządzenia o różnych standardach. Do wyboru mamy kosiarki o różnych szerokościach koszenia, z koszykiem na trawę, z opcją mielenia lub bocznym wyrzutem, z centralną regulacją koszenia, z czterema prędkościami jazdy, ze skrętnymi przednimi kołami, z elektrycznym albo automatycznym zapłonem. Na rynku dostępne są urządzenia do koszenia wszystkich rodzajów traw oraz specjalne do koszenia wysokich traw i chaszczy, a także kosiarki, do których można dołożyć inne elementy - tzw. wyposażenie dodatkowe, np. możliwość zastosowania spychacza do śniegu.

Dobierając urządzenie, przede wszystkim trzeba określić nasze potrzeby co do powierzchni i dostępności trawnika. Ważne, by zdawać sobie sprawę z wad urządzeń. Przy kosiarce elektrycznej, tańszej od spalinowej, problemem może być kabel elektryczny i zagrożenia z nim związane, a przy spalinowej - intensywniejsze odgłosy pracy silnika. Zaś przy wykaszarce z manualną głowicą żyłkową może nas denerwować ciągle przerywanie pracy i ręczne podciąganie żyłki. 

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com