Fiołek afrykański - roślina piękna i mało wymagająca

Saintpaulia ionanthaPosiadacze fiołka afrykańskiego (Saintpaulia ionantha) cenią go za piękny wygląd (szczególnie, gdy kwitnie) i małe wymagania. Ten niezwykle popularny kwiat doniczkowy można kupić nie tylko w kwiaciarniach, ale również w supermarketach. Fiołek afrykański może zagościć w naszych domach na lata. Wystarczy raz w roku go przesadzić. Kwitnie właściwie cały rok. Kolory kwiatów są jako kolory tęczy: niebieskie, fioletowe, różowe, białe, czerwone lub wielokolorowe... Charakterystyczne liście tej rośliny są mięsiste i pokryte delikatnymi włoskami.

A co lubi, a czego nie lubi fiołek afrykański? Na pewno nie lubi stać w słońcu. Zdecydowanie woli półcień lub cień. Nie lubi obfitego podlewania, ani tym bardziej zraszania. Najlepiej wlewać wodę na podstawkę, a nie bezpośrednio do ziemi. Po kilkunastu minutach wylewamy nadmiar wody z podstawki. Latem podlewamy fiołki częściej, niż zimą (dwa razy w tygodniu lub w zależności od potrzeb). Fiołek afrykański nie lubi balkonów. Woli domowe parapety. Nie lubi niskich temperatur. A doniczki na kwiaty? Nie mogą być zbyt duże i wysokie. Lepsze będą niższe i ciasne.

Rozmnażanie fiołków nie wymaga wielkich umiejętności. Wystarczy uciąć listek z ogonkiem i taką sadzonkę włożyć do wody. Kiedy wypuści korzenie wsadzamy listek do ziemi. Sadzonkę można włożyć od razu do piasku lub żwiru, bez konieczności trzymania jej w wodzie.

Fiołek afrykański z powodzeniem udekoruje każde mieszkanie i sprawi, że w domu będzie kolorowo. Będzie prezentował się wyjątkowo zarówno wśród innych kwiatów, jak i samodzielnie. Ta wdzięczna roślina to również dobry pomysł na drobny upominek dla kogoś bliskiego.

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com