Rozdrabniarka

rozdrabniarka do galeziPo pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie zwykle pozostaje nam dużo gałęzi. Co z nimi zrobić? Często są palone, co nie dość, że jest kłopotliwe, bo wymaga pilnowania paleniska, to dodatkowo powoduje zadymienie okolicy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest ich mechaniczne rozdrobnienie. Uzyskany w ten sposób materiał możemy dorzucić do kompostu lub wykorzystać do ściółkowania.

Do niedawna w wielu maszynach rozdrabniających gałęzie, przeznaczonych do przydomowych ogrodów, jako element tnący wykorzystywano wirujące wałki z nożami. Dziś już wychodzą one z użytku ze względu na niską trwałość, kłopotliwą eksploatację, wysokie ryzyko obrażeń ciała i hałas powstający w czasie pracy.

Znacznie powszechniej stosowany system opiera się na walcach tnących łub nożach ślimakowych, które pracują ciszej, a w droższych maszynach - w połączeniu z mechanizmem samoczynnego wciągania gałęzi - zapewniają też wysoki poziom bezpieczeństwa. Droższe modele zaopatruje się dodatkowo w bieg wsteczny, który pozwala wycofać obrabiany materiał, gdy z jakiegoś powodu zablokuje się on w urządzeniu.

Oczywiście maszyny przyzwoitej jakości są zabezpieczone przed przeciążeniem i nawet w sytuacji, kiedy rozdrabniarka nie jest w stanie poradzić sobie z grubym drewnem, nie musimy się martwić o silnik. W urządzeniach wykonanych z gorszych materiałów może jednak dojść do uszkodzenia elementów tnących - trzeba zatem uważać!

ŹRÓDŁO NAPĘDU

Zastanawiając się nad wyborem maszyny, którą kupimy do swojego ogrodu, powinniśmy brać pod uwagę nie tyle wielkość obszaru, który będzie obsługiwany przez urządzenie, ale przede wszystkim - ilość oraz średnice gałęzi, które będziemy przerabiać w urządzeniu.

Rozdrabniarki elektryczne to zwykle urządzenia najtańsze i najprostsze. Ich zaletą są nieduże rozmiary, niewielka masa, prosta konstrukcja i niska cena. Wadą jest konieczność podłączania urządzenia do źródła zasilania i mała wydajność. Jeśli mamy mały ogród i niewiele gałęzi do przerobienia, rozdrabniarka o mocy 2000 W będzie wystarczająca. Możemy w niej rozdrabniać gałęzie o średnicy do 4 cm.

Rozdrabniarki spalinowe są przeznaczone dla właścicieli dużych ogrodów i sadów. Charakteryzują się one dużo większą wydajnością, a także odpornością na przeciążenia i długotrwałą eksploatację. Wyposażone w silniki czterosuwowe, osiągają moce od 4 do 8 KM. Ich zaletą jest możliwość rozdrabniania gałęzi aż do 8 cm średnicy, wadą - wysoka cena i konieczność obsługi serwisowej silnika oraz wielkość, która sprawia, że do ich przechowywania potrzeba sporo miejsca.

BEZPIECZEŃSTWO

Podczas pracy z rozdrabniarką wskazane jest stosowanie rękawic i okularów ochronnych. Ochronimy ręce przed skaleczeniem drzazgami, a oczy - przed wypadającymi spod maszyny wiórami. Warto też mieć długie spodnie i buty, osłaniające cale stopy. W pobliżu maszyny nie powinny przebywać dzieci i zwierzęta domowe, bo mimo zabezpieczeń i przemyślanej konstrukcji, unoszące się nad pracującą maszyną wióry mogą zrobić krzywdę.

Ważna jest też ochrona samego urządzenia. Jeśli rozdrabniarka nie jest wyposażona w mechanizm wciągania gałęzi, to do ich układania w leju nie wolno używać narzędzi metalowych. Należy też dobrze sprawdzać, czy gałęzie nie są oplątane drutem, sznurkami czy innymi elementami, które mogą zablokować i zniszczyć urządzenie. Nie wolno też podejmować prób rozdrabniania desek i innych odpadów drewnianych. Jeśli trzeba oczyścić mechanizm rozdrabniający, to maszynę elektryczną musimy odłączyć od źródła zasilania, a w maszynie spalinowej usunąć „fajkę” ze świecy.

PIELĘGNACJA

Najważniejsze jest utrzymywanie maszyny w czystości podczas przechowywania. Dlatego po skończonej pracy, należy bezwzględnie usunąć resztki gałęzi. Trzeba też dbać o wszystkie elementy wymagające smarowania.

W urządzeniach zasilanych energią elektryczną należy kontrolować stan przewodu zasilającego, a w urządzeniach z silnikami spalinowymi, standardowo dbać o filtr powietrza, regularnie sprawdzać stan świecy i wymieniać olej w terminach przewidzianych przez producenta.

Jeśli w czasie pracy do naszych uszu zaczną dochodzić niepokojące odgłosy z wnętrza maszyny, należy ją natychmiast wyłączyć, bo albo coś zbyt twardego dostało się do mechanizmu rozdrabniającego, albo maszyna uległa awarii. W rozdrabniarkach występują duże siły podczas mielenia gałęzi. Czasem nawet niewielka awaria może mieć poważne konsekwencje narażające nas na duże koszty lub konieczność zakupu nowej maszyny.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com