Prace ogrodowe w maju

prace ogrodowe w majuW ogrodzie jest juz zielono, kwitną krzewy ozdobne, drzewa owocowe i wiosenne byliny w tej barwnej scenerii az przyjemnie wyrywać chwasty podlewać i rozsadę kwiatów i warzyw. W maju możemy też wreszcie ukwiecić donice oraz skrzynki na tarasach i balkonach.

TRAWNIK

W maju trawa na trawniku bardzo intensywnie rośnie, dlatego musimy go kosić co 7-10 dni. Murawę przycinamy nisko, najlepiej kosiarką z pojemnikiem na ścinki. Jeśli używamy kosiarki bez pojemnika, to skoszoną trawę należy dokładnie wygrabić.

Nie kosimy jeszcze fragmentów trawnika, w którym rosną rośliny cebulowe. Ich liście zaczną żółknąć pod koniec miesiąca i wtedy możemy taki trawnik zacząć regularnie przycinać.

Jeśli w kwietniu nie robiliśmy niezbędnych dosiewek, to możemy to zrobić teraz.

W końcu miesiąca wskazane jest także drugie nawożenie mieszankami nawozowymi do trawników. Jeśli mamy w ogrodzie kwaśne podłoże, a na trawniku pojawia się mech, to należałoby zastosować specjalny nawóz przeciwdziałający wyrastaniu mchu. Są też odpowiednie nawozy, które, oprócz odżywki dla trawy, zawierają preparaty zwalczające mech. Jeśli to możliwe, to stosujemy nawozy dolistne w formie płynnej, które są znacznie szybciej przyswajalne przez rośliny niż te w formie sypkiej.

Rozgarniamy także kretowiska, a jeśli dotąd tego nie zrobiliśmy - ustawiamy elektroniczny odstraszacz kretów.

Jeśli jest taka potrzeba, trawnik należy podlać. Robimy to wieczorem lub wczesnym rankiem. Jeśli jest gorąco i podlewamy w południe, to woda szybko wyparuje, a ziemia słabo się nawodni. Lepiej podlewać rzadziej, ale w taki sposób, by ziemia nasiąkła do 10-15 cm.

DRZEWA I KRZEWY

W tym miesiącu przycinamy krzewy, które kwitły wczesną wiosną, np. forsycje i niektóre tawuły. Robimy to zaraz zaraz po kwitnieniu. Dzięki temu krzewy się rozgałęzią i wytworzą nowe, silne pędy. Usuwamy jednak tylko pędy starsze. Najlepiej przycinać w taki sposób, aby na krzewach nie pozostawiać pędów starszych niż trzyletnie.

Pod koniec miesiąca należy przyciąć przekwitłe kwiatostany lilaków, aby nie zaczęły zawiązywać owoców i się nie osłabiały. Przycinamy także przekwitłe kwiatostany wrzośców.

W drugiej połowie maja możemy przystąpić do pierwszego przycinania żywopłotów. Nie tniemy jednak żywopłotów z gatunków iglastych, które wytwarzają żywicę.

W miarę potrzeby wykonujemy opryski przeciwko chorobom i szkodnikom. Możemy oczywiście jeszcze sadzić drzewa i krzewy, zwłaszcza te, które rosną w pojemnikach, nie sadzimy już tych, które kupujemy w szkółce z gołym korzeniem.

BYLINY

W połowie miesiąca możemy po raz drugi zastosować nawożenie wieloskładnikową mieszanką dla roślin ogrodowych.

Możemy jeszcze sadzić nowe rośliny, zwłaszcza te kupione w pojemnikach.

Przystępujemy do przesadzania tych bylin które kwitły wczesną wiosną np., żagwinów, gęsiówek, ale także tych, które zakwitają późnym latem i jesienią. Obrywamy przekwitłe kwiaty tulipanów i innych cebulowych, aby nie osłabić roślin.

Na początku miesiąca możemy także nawozić rośliny cebulowe.

Około 10 maja wysadzamy do gruntu kłącza pacioreczników oraz bulwy dalii, mieczyków i innych gatunków niezimujących w gruncie. Ważne jest, aby wyrastające pędy pojawiły się nad ziemią, gdy minie już niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków.

ROŚLINY JEDNOROCZNE

Na początku maja dobrze jest wysadzić do gruntu rozsady tych gatunków, które nie boją się przymrozków, np. lwiej paszczy, lewkonii, astrów chińskich. Po 15 maja zaś pozostałe gatunki.

Około 10 maja wysiewamy do gruntu nasiona nasturcji, portulaki, groszku pachnącego, fasoli ozdobnej, ostróżek, słoneczników i innych.

SAD PRZYDOMOWY

Na początku maja nawozimy rośliny, jeżeli nie zrobiliśmy tego w kwietniu. Prowadzimy regularną obserwację drzew i krzewów i, jeśli tylko zauważymy pojawienie się chorób lub szkodników, stosujemy odpowiednie preparaty.

W końcu maja zaczynają dojrzewać czereśnie (jeśli można, to na drzewa zakładamy siatki ochronne przeciw ptakom) oraz owoce suchodrzewu kamczackiego (jagody kamczackiej). Zbieramy je regularnie, gdyż dojrzewają stopniowo, a po dojrzeniu szybko opadają.

OCZKO WODNE

Na początku miesiąca możemy jeszcze sadzić rośliny.

Kupujemy i wpuszczamy do oczka ryby. Gdy temperatura wody osiągnie 10°C, ryby zaczynają żerować i wtedy zaczynamy ich dokarmianie. Początkowo dajemy rybom mniejsze dawki pokarmu, sprawdzając, czy cały został zjedzony w całości. Nadmiar pokarmu może powodować kłopoty z czystością wody.

Montujemy i uruchamiamy filtry (najlepiej UV), w celu zwalczania glonów. Jeśli nie mamy filtrów, to w wyższych temperaturach zaczną rozwijać się glony. Jeśli są to glony nitkowate, możemy je usuwać za pomocą siatek, natomiast jeśli jednokomórkowe, to do dyspozycji pozostają środki chemiczne dostępne w handlu. Pewnym rozwiązaniem jest zakwaszanie gleby, poprzez zanurzanie w niej rozdrobnionej słomy owsianej lub torfu (zamkniętych w pojemnikach, koniecznie z dziurkami lub w woreczkach). Pamiętajmy o napowietrzeniu wody. Możemy to robić poprzez specjalne napowietrzacze, ale też przez fontanny lub kaskady wodne.

TARAS

Na początku maja w skrzynkach na balkonach i tarasach możemy uprawiać rośliny odporne na niskie temperatury. Bardzo dobrze sprawdzają się rośliny cebulowe wysadzone jesienią, wcześnie kwitnące byliny lub rośliny dwuletnie, np. bratki i stokrotki. W połowie maja skrzynki możemy już obsadzać tradycyjnymi roślinami, takimi jak pelargonie, petunie, surfinie i inne.

Podczas zakupu roślin zwracajmy uwagę na ich stan zdrowotny. Powinny być silnie rozkrzewione. Znacznie mniejsze znaczenie na tym etapie ma liczba kwiatów, które i tak zazwyczaj są uszkadzane podczas transportu i sadzenia. Po posadzeniu skrzynki ustawiamy w miejscu osłoniętym od słońca lub też przykrywamy je włókniną. Po kilku dniach hartowania możemy już rośliny wystawić na działanie słońca.

Nie należy zapominać o podlewaniu i nawożeniu. Rośliny podlewamy w zależności od pogody i wymagań. Nawozimy natomiast nie rzadziej niż co 10-14 dni.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

    Chcesz kupić Niezawodny grill ogrodowy? Tylko i wyłącznie Styrobud Górno. Bogata oferta grilli betonowych i metalowych, wysoka jakość w atrakcyjnych cenach. Serdecznie polecamy!
  1. styrobud.eu
Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com