Przygotowanie kosiarki do sezonu

przygotowanie kosiarki do sezonuPo zimowym przestoju kosiarki wymagają trochę uwagi, nawet jeśli pamiętaliśmy o posezonowym przeglądzie. Nie znaczy to, że musimy od razu oddawać je do serwisu. Proste czynności konserwacyjne można z powodzeniem wykonać samodzielnie; z pomocy fachowca natomiast skorzystać, jeśli zaniepokoi nas jakaś nieprawidłowość w pracy kosiarki.

KONTROLA POZIOMU OLEJU

Jeżeli jesienią silnik nie został zalany świeżym olejem - jest to pierwsza czynność przed rozpoczęciem wiosennych prac. Należy wykręcić bagnet olejowy i wlać odpowiednią ilość oleju (patrz instrukcja obsługi). Jego poziom sprawdza się czystym (wytartym) bagnetem. Jeśli urządzenie było przechowywane przez zimę z silnikiem napełnionym nowym olejem - na wiosnę wystarczy sprawdzić jego poziom i w razie potrzeby dolać.

KONTROLA FILTRA POWIETRZA

Filtr wymienia się raz w roku - praktycznie zawsze na wiosnę, a w trakcie sezonu sprawdza tylko jego stan. Kontrola polega na sprawdzeniu czystości, przepuszczalności i kształtu filtra - ważne, by nie był zdeformowany. Jeśli jest pokryty cienką warstwą zanieczyszczeń, należy nim lekko uderzyć w twardą powierzchnię lub przedmuchać sprężonym powietrzem o ciśnieniu do 2 barów. Należy też zwilżoną ścierką wytrzeć brud z wewnętrznej strony pokrywy i gniazda filtra.

KONTROLA ŚWIECY ZAPŁONOWEJ

Odłączamy końcówkę przewodu zapłonowego i wykręcamy kluczem świecę. Jeśli jest na niej dużo nalotu, są pęknięcia czy uszkodzenia izolatora - trzeba ją wymienić. Wkręcanie świecy zaczynamy ręcznie i dokręcamy kluczem o dodatkowe 1/8-1/4 obrotu, jeśli jest nowa - o 1/2 obrotu.

KONTROLA OSTRZY

Zawsze wykonuje się ją przy wyłączonym silniku i w rękawicach. Po zdjęciu fajki ze świecy zapłonowej i przechyleniu maszyny na bok, demontuje się noże i ocenia stan zużycia. Jeśli są na nich nierówności, pęknięcia lub wygięcia - należy wstawić nowe. Lekko stępione ostrza można oddać do naostrzenia.

KONTROLA ŚRUB

Odpowiednie dokręcenie wszystkich śrub jest istotne zarówno dla bezpieczeństwa użytkownika, jak i poprawnego funkcjonowania urządzenia. To jedna z czynności, którą powinno się powtarzać nie tylko przed sezonem, ale też regularnie, za każdym razem nim zaczniemy koszenie trawy.

PALIWO

Wszystkie urządzenia spalinowe przechowuje się przez zimę bez paliwa, bo wskutek upływu czasu, zmian temperatury i zjawiska parowania, jakość paliwa obniża się. Zanim więc rozpoczniemy nowy sezon w ogrodzie, nalejmy do kosiarki świeżego paliwa.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

meble płońsk
Meble BRW Płońsk, Meble Kwiatowa Płońsk mebleplonsk.com
Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com