Magnolie

MagnoliaJedne z najbardziej atrakcyjnych roślin wiosennego ogrodu to magnolie. Są niekwestionowanym symbolem tej pory roku. Kwiaty niektórych odmian magnolii rozwijają się już w marcu (np. M. stellata, M. kobus) wraz z najwcześniej zakwitającymi roślinami cebulowymi, pod warunkiem wczesnej wiosny. Pozostałe zakwitają w kwietniu i maju. Są także takie, które kwitną późno, bo dopiero w czerwcu (M. sieboldii). Niektóre z nich powtarzają kwitnienie w sierpniu i wrześniu. Poprzez właściwy dobór odmian możemy mieć w ogrodzie kwitnące magnolie przez długi okres.

Ich atutem jest też przyjemny zapach - u niektórych odmian dość intensywny. Kilka gatunków sadzi się w ogrodach głównie dla ich niezwykłych liści, których długość dochodzi nawet do 60 cm (np. M. tripetala, M. obovata, M. maciophylla).

Wraz z nadejściem jesieni obfite ulistnienie zmienia swą barwę z zielonej na różne odcienie koloru żółtego. W tym czasie na wielu odmianach pojawiają się owocostany z nasionami w czerwonych osnówkach, co jest dodatkowym elementem dekoracyjnym, a także stanowi przysmak dla ptaków.

SPRAWDZONE ODMIANY:

M. soulangeana ‘Alexandrina’ jest przykładem magnolii kwitnących przed rozwojem liści. Jej duże pachnące kwiaty o kielichowatym kształcie mają barwę białą wewnątrz i intensywnie różową z wyraźnie zaznaczonymi purpurowymi paskami na zewnątrz. Tworzy formę drzewiastą.

M. soulangeana ‘Rustica Rubra’ także kwitnie przed rozwojem liści. Kwiaty ma równie duże, pachnące i jeszcze ciemniejsze niż poprzednia - ciemnoróżowo-purpurowe. Często powtarza kwitnienie późnym latem. Jest niewielkim drzewem.

M. soulangeana ‘Coates’ kwitnie przed rozwojem liści, bardzo obficie. Jej lawendowo-różowe kwiaty są prawdziwą ozdobą. Jest drzewem dość szybko rosnącym, o bardzo ładnym owalnym pokroju.

M. soulangeana ‘Lennei Alba’ to prawdziwa perełka każdego ogrodu. Jej piękne czysto białe duże kwiaty o mięsistych, grubych płatkach znakomicie się prezentują na tle ciemnej zielem roślin iglastych. Często zakwita ponownie późnym latem. Jest niewielkim drzewem o zwartej koronie. Okazałe owocostany dochodzą do 20 cm długości i przebarwiają się jesienią na kolor purpurowy.

Magnolie o drobnych kwiatach bardzo obficie kwitną - wczesną wiosną ich widok zapiera dech w piersiach. Jedne wyrastają na duże drzewa, inne osiągają zaledwie 2-3 m wysokości, i to po wielu latach. Takie odmiany można sadzić w ogrodach japońskich, na małych rabatach, czy w donicach. Przez wiele lat można uprawiać je, na przykład, na tarasie.

Jedną z najpopularniejszych drobnokwiatowych magnolii jest ‘Leonard Messel’. Kwitnie bardzo obficie, a jej różowe kwiaty wytrzymują w czasie kwitnienia niewielkie przymrozki. Jesienią obsypana jest czerwonymi owocostanami.

DO MAŁYCH OGRODÓW

Takie niewielkie drzewa lub krzewy znajdują zastosowanie na małych przestrzeniach. Można je sadzić blisko domu - pojedynczo lub w grupach.

Chyba najbardziej znaną jest magnolia ‘Susan’. Ma zwartą, owalną formę krzewu o amarantowych kwiatach; kwitnie bardzo długo wiosną i powtarza kwitnienie latem. Podobną do ‘Susan’ jest magnolia ‘Ann’. Rośnie nieco wolniej i osiąga mniejsze rozmiary, ale kwitnie równie obficie. Gdy przychodzi schyłek lata, odmiana ta kwitnie powtórnie i bardzo obficie.

ŻEBY PIĘKNIE KWITŁY

W pierwszym roku po posadzeniu ważne jest regularne podlewanie - przynajmniej raz w tygodniu. Warto wysypać wokół pnia 20 cm warstwy kory sosnowej - dzięki temu ziemia nie wyschnie tak szybko w czasie upałów, nie wyrosną chwasty, a także zabezpieczymy w ten sposób przed mrozem wrażliwy i płytki system korzeniowy.

Nawożenie stosujemy od wiosny aż do początku lipca - co 2-3 tygodnie niewielkimi dawkami nawozów wieloskładnikowych. Można także używać nawozów wolno działających, ale wówczas aplikujemyje tylko raz - wiosną. Należy pamiętać, że magnolie lubią kwaśne podłoże unikajmy więc nawozów zawierających wapń.

Zastosowanie się do tych kilku prostych reguł sprawi, że nasze magnolie spełnią pokładane w nich nadzieje ogrodnika.

Zapisz

Zapisz

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com