Jak przygotować trawnik na zimę ?

Mniej doświadczonym ogrodnikom amatorom wydaje się, że o trawnik wystarczy dbać tylko wiosną i latem. Tymczasem to przeprowadzenie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych jesienią daje gwarancję podziwiania zdrowej, soczyście zielonej murawy w następnym roku.

Ostatnie koszenie zazwyczaj przypada na połowę lub koniec października, ale niekiedy czynność tę trzeba powtórzyć jeszcze w listopadzie, zależnie od pogody. Chodzi bowiem o to, by źdźbła trawy w okresie zimy miały optymalną długość (4 cm), jeśli będą zbyt krótkie, w okresach bezśnieżnych mogą wymarznąć oraz nie zgromadzą dostatecznej ilości składników pokarmowych, potrzebnych do wznowienia wegetacji po zimie. Jeśli natomiast będą za długie, pod ciężarem śniegu położą się, a gdy pokrywa śnieżna utrzyma się przez wiele tygodni, zaczną gnić.

Z tego samego powodu należy dokładnie zgrabić z trawnika resztki ściętej trawy - świeżej i tak zwany filc, liście, gałązki, szyszki, żołędzie. Owszem, zajmuje to wiele czasu i wymaga wysiłku, ale czynność ta jest bezwzględnie konieczna, by po ustąpieniu śniegu trawnika nie szpeciła pleśń pośniegowa. Małe trawniki wystarczy posprzątać ręcznie przy pomocy sprężystych, wachlarzowych grabi. Na większych prace przyspieszą elektryczne lub spalinowe odkurzacze i dmuchawy do liści. Producenci tego rodzaju sprzętu oferują modele w wersji 2 w 1, czyli odkurzacz zasysający odpadki roślinne można przełączyć na funkcję ich zdmuchiwania. Jednocześnie, mając do zagospodarowania dużą ilość liści, warto zainwestować w odkurzacz/dmuchawę wraz z funkcją rozdrabniania. To korzystniejszy wariant, dający oprócz sprzątania możliwość aż dziesięciokrotnego zmniejszenia objętości odpadków, a co za tym idzie - łatwiejszego i tańszego wywozu ich poza działkę albo szybszego wyprodukowania własnego kompostu.

Mrozoodporność trawy można zwiększyć przez zastosowanie specjalnie przygotowanych, wieloskładnikowych mieszanek do jesiennego nawożenia trawnika. Zawierają one znacznie mniej azotu, niż mieszanki przeznaczone do nawożenia wiosennego i letniego (nie powodują więc wzmożonego, niepożądanego jesienią silnego wzrostu trawy). Za to dzięki zwiększonej dawce fosforu oraz potasu wzmacniają system korzeniowy traw i poprawiają wytrzymałość całych roślin na mróz. Uzupełnieniem specjalistycznych jesiennych nawozów mineralnych może być ziemia kompostowa - oprócz rozłożonego obornika najcenniejszy nawóz organiczny. Po przesianiu przez drobną siatkę, trzeba rozrzucić ziemię cienką warstwą na powierzchni trawnika. Jeśli darń jest zbita, warto wykonać jesienną aerację, nakłuwając podłoże zwykłymi widłami lub elektrycznym aeratorem. Mimo spadku temperatur, należy pamiętać o podlaniu trawnika przed mrozami w przypadku, kiedy nie zrobi tego za nas natura. Kiedy spadnie śnieg, trzeba unikać deptania trawnika, ani nie usypywać na nim pryzm śniegu.

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com