Jak walczyc z glonami w oczku wodnym?

glony w oczku wodnymPod koniec lata jakość wody, nawet w niekłopotliwym dotychczas zbiorniku, może się gwałtownie pogorszyć. Ma to związek z tym, że rośliny dojrzewają, żółkną i obumierają, odsłaniając taflę wody. A w nagrzanej przez słońce wodzie błyskawicznie zachodzą procesy chemiczne, co najczęściej objawia się nagłą plagą glonów, a tym samym jeszcze większym nagromadzeniem materii organicznej.

Aby uniknąć jesiennej inwazji glonów, regularnie „zamiatajmy” lustro wody z liści drzew. Gdy w naszej okolicy nie jest ich dużo, wystarczy usunąć je podbierakiem. W przeciwnym razie, lepiej rozciągnąć nad stawem specjalną siatkę. Także z dna zbiornika usuwajmy zanieczyszczenia. Służy do tego specjalny podbierak z siatką o bardzo gęstych oczkach. Osady denne można też zbierać pompą do brudnej wody, zwaną szlamówką. Problem z utrzymaniem czystości wody nie dotyczy jednak tylko jesieni. Przez cały rok warto się starać, aby w tym ekosystemie ustabilizowała się równowaga biologiczna. W tym celu sadzi się rośliny, instaluje wydajny filtr i dotlenia wodę.

Glony znajdziemy w niemal każdym oczku wodnym. Dopóki ich populacja nie jest bardzo liczna, nie są szkodliwe dla innych wodnych organizmów. Ale w sprzyjających warunkach glony zaczynają konkwistę. Szybko namnażają się w zbiornikach, w których jest mało roślin, woda jest zanieczyszczona i stoi nieruchomo, a słońce mocno ją nagrzewa. Trzeba się ich jakoś pozbyć.

Oczka wodne zasiedlają różne gatunki glonów. Największą plagą są glony nitkowate, które można wyławiać za pomocą siatki lub podbieraka. Do tępienia pozostałych przeznaczone są specjalne preparaty (używajmy jednak tylko tych, które są bezpieczne dla ryb). Niektóre preparaty zawierają substancje koloidalne, nieprzepuszczające części światła słonecznego, ograniczając w ten sposób rozwój glonów. Są też środki, które powodują, że ulegają one koagulacji i opadają na dno stawu w postaci kulek. Do walki z glonami można też zastosować sterylizatory, wykorzystujące promienie ultrafioletowe.

W oczku wodnym gromadzi się osad powstały z resztek roślinnych, niedojedzonego pokarmu i odchodów ryb. Dopóki leży na dnie, nie stanowi niebezpieczeństwa. Jeśli jednak go poruszymy, woda nie tylko zmętnieje, ale także przedostaną się do niej trujące substancje chemiczne. Dojdzie do rozwoju glonów, które zaczną produkować siarkowodór i amoniak. Zjawisko to jest najbardziej groźne latem, podczas upałów. Aby więc nie poruszyć mułu, nie mieszajmy wody. Muł możemy usunąć, ale starajmy się nie mącić wody, najlepiej użyć odkurzacza do jeziorek. Oczko czyścimy wiosną albo po sezonie, gdy przeniesiemy już ryby do domowego akwarium.

Tlen jest zdrowy dla ryb, a nie sprzyja rozwojowi glonów. W oczku powinno więc rosnąć dużo roślin, które wydzielają go w procesie fotosyntezy. Dowiedziono też, że rośliny hamują rozwój glonów, bo konkurują z nimi o składniki pokarmowe. Dlatego też najlepiej jest, gdy oczko obsadzimy wieloma roślinami różnych gatunków. Posadźmy gatunki, których liście pływają na powierzchni oczka (na przykład grzybienie), bo zacieniają wodę, zapobiegając jej przegrzewaniu się i niekorzystnym procesom chemicznym. Dotlenianiu oczka sprzyja także ruch wody - kaskada, fontanna lub specjalne urządzenie napowietrzające do oczek wodnych.

Stworzenia wodne dobrze się czują, gdy pH wody wynosi od 6,5 do 8, czyli ma ona odczyn od lekko kwaśnego do zasadowego. Odczyn wody można badać za pomocą specjalnego zestawu, a regulować - odpowiednimi preparatami (są do kupienia w sklepie akwarystycznym). Gdy w wodzie rozkłada się dużo substancji organicznych, zaczynają gromadzić się w niej niebezpieczne dla organizmów żywych związki azotowe:

Amoniak (NH3) - Gdy jego stężenie przekroczy 0,3 mg/l, jak najszybciej obniżamy pH i staramy się napowietrzyć wodę.

Azotyny (NO2) - Jeśli ich stężenie przekroczy 1 mg/l, odławiamy i przenosimy ryby, a wodę niemal w całości wymieniamy.

Azotany (NO3) - Zagrażają rybom dopiero, gdy ich ilość przekroczy 50 mg/l.

Warto kupić zestaw do badania zawartości związków azotowych, zwłaszcza gdy zachowanie ryb budzi nasz niepokój.

Zapisz

Zapisz

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com