Jak dbać o kosiarki i kosy?

dbac o kosiarkeKosiarki i kosy (zwłaszcza modele spalinowe), tak jak wszystkie urządzenia mechaniczne, wymagają regularnej konserwacji. Dzięki temu będą nam długo służyły. Z przeprowadzeniem podstawowych zabiegów powinniśmy poradzić sobie bez większych problemów. Waro też zajrzeć do instrukcji obsługi, jeśli mamy jakieś wątpliwości. Różni producenci mogą zalecać odmienne sposoby postępowania. Zawsze jednak, ze względów bezpieczeństwa, zanim przystąpimy do przeglądu kosiarki, należy koniecznie odłączyć przewód napięcia (inaczej fajkę) od świecy zapłonowej.

KONTROLA ŚWIECY ZAPŁONOWEJ

Świeca zapłonowa jest elementem praktycznie bezobsługowym, pod warunkiem prawidłowej pracy pozostałych podzespołów silnika. Gdy jest sprawna, zapewnia szybki i bezawaryjny rozruch silnika. Najczęściej jej wymiana jest zalecana po około 100 godzinach pracy. Podczas kontroli należy sprawdzić, czy nie jest pęknięty lub uszkodzony izolator świecy; wówczas należy ją wymienić. Jeśli pokryta jest ona cienką warstwą nalotu, trzeba ją oczyścić drucianą szczotką i ponownie wkręcić.

KONTROLA FILTRA POWIETRZA

Zazwyczaj w kosiarkach zamontowane są gąbkowe lub papierowe filtry powietrza. Czysty filtr ma wpływ na łalwe odpalanie kosiarki, pełne wykorzystanie mocy silnika, a także jego ochronę. Stan filtra powietrza powinniśmy kontrolować co około 25 godzin pracy kosiarki lub częściej, w razie potrzeby (zwłaszcza, gdy jest susza, albo gdy grunt jest przepuszczalny i pyli).

Filtr gąbkowy można czyścić poprzez delikatne wypranie go w ciepłej wodzie z użyciem łagodnego detergentu. Następnie po całkowitym wysuszeniu nasącza się je niewielką ilością świeżego oleju silnikowego - wtedy są gotowe do dalszego użytkowania. Natomiast uszkodzony filtr trzeba wymienić na nowy.

Najprostsza, a jednocześnie bardzo skuteczna kontrola papierowych filtrów polega na sprawdzeniu ich przepuszczalności światła, na przykład „pod słońce”. Jeśli nie są mocno zabrudzone, można je delikatnie opukać o twardą, równą powierzchnię. Nie wolno ich czyścić przy użyciu sprężonego powietrza. Uszkadza to strukturę włókien filtrujących i taki wkład nadaje się tylko do wyrzucenia.

Uwaga! Nie można uruchomić kosiarki bez zatożonego filtra powietrza. Wówczas bowiem piasek i pył mogą przedostać się do wnętrza silnika i go uszkodzić!

KONTROLA I WYMIANA POZIOMU OLEJU W SILNIKU

Standardowo olej wymienia się co 25 lub 50 godzin pracy (w zależności od zaleceń w instrukcji obsługi). Najlepiej jednak kontrolować jego poziom przed każdym koszeniem. Jest to bardzo prosta czynność, a gwarantuje nam odpowiednią pracę silnika i - co za tym idzie - zabezpiecza go przed zatarciem spowodowanym zbyt niskim poziomem oleju lub w skrajnych sytuacjach jego brakiem.

Kontrolę przeprowadza się podobnie jak w samochodzie - za pomocą bagnetu (miarki). Znajdują się na nim oznaczenia o maksymalnym i minimalnym poziomie oleju. Jeśli jest zbyt niski, trzeba go uzupełnić. Pamiętajmy jednak o tym, żeby stosować wyłącznie olej zalecany przez producenta urządzenia.

W zależności od modelu kosiarki spalinowej wymianę oleju przeprowadza się na dwa sposoby:

  1. Przez korek spustowy. Po rozgrzaniu silnika lub po zakończonym koszeniu (rozgrzany olej lepiej spływa) zdejmujemy fajkę ze świecy zapłonowej. Potem ustawiamy kosiarkę tak, żeby mieć swobodny dostęp do korka spustowego umieszczonego na spodzie silnika. Najpierw lekko odkręcamy korek wlewowy, aby ułatwić odpowietrzanie, a następnie odkręcamy korek spustowy i wylewamy zużyty olej do przygotowanego wcześniej naczynia. Po opróżnieniu silnika, wkręcamy korek spustowy i napełniamy silnik świeżym olejem, w ilości zgodnej z instrukcją obsługi urządzenia, kontrolując jego poziom bagnetem.
  2. Przez wlew. W maszynach, których silniki nie mają na spodzie korka spustowego, zużyty olej wylewa się z silnika przez wlew, po przechyleniu urządzenia na bok. Zanim skorzystamy z tej metody, trzeba do końca wypalić benzynę z baku i wyjąć wkład filtra powietrza. Ułatwi to wykonanie dalt zych czynności i zwiększy ich bezpieczeństwo.

Uwaga! Producenci kosiarek przestrzegają przed odwracaniem ich "do góry nogami". W wyniku tego dochodzi do zalania gaźnika, zatem konieczna będzie wówczas kosztowna wizyta w serwisie.

Na rynku dostępne są również różne rodzaje ręcznych pompek do odsysania oleju z silnika. Warto taką mieć, szczególnie gdy kosiarka nie ma korka spustowego.

TRWAŁOŚĆ PALIWA

Standardowa trwałość paliwa wynosi około 30 dni. Po tym czasie (na skutek między innymi zmian temperatury) jego jakość obniża się - ulega rozkładowi i rozwarstwieniu. Można jednak temu zapobiec, stosując specjalne stabilizatory. Podnoszą one trwałość benzyny nawet do 24 miesięcy. Warto pomyśleć o zastosowaniu takiego preparatu, szczególnie gdy przez dłuższy czas przechowujemy paliwo również do innych urządzeń sto- owanych w przydomowym ogrodzie - na przykład kos spalinowych.

KONTROLA NOŻY

Ostry i odpowiednio wyważony nóż zapewnia bezpieczne koszenie i nie niszczy źdźbeł trawy. Aby ocenić jego zużycie, należy przechylić kosiarkę na bok w ten sposób, aby świeca zapłonowa była uniesiona ku górze. W przeciwnym razie może dojść do przelania oleju silnikowego do układu wydechowego lub dolotowego silnika, co grozi awarią urządzenia.

Podczas kontroli noża należy zwrócić uwagę na odkształcenia, pęknięcia bądź nierówności krawędzi tnącej. Tępy lub wyszczerbiony nóż najlepiej oddać do ostrzenia w sprawdzonym, profesjonalnym serwisie, który jednocześnie wyważy nóż. Jeśli nóż nie zostanie wyważony, może spowodować nadmierne wibracje, a w konsekwencji przyspieszone zużycie i pękanie elementów silnika oraz kosiarki. Ze względów bezpieczeństwa kontrolę ostrzy w kosiarkach zawsze powinno się przeprowadzać w rękawicach ochronnych.

KONTROLA ŚRUB

Chociaż na pozór wydaje się to mało istotne, zanim rozpoczniemy koszenie sprawdźmy, czy wszystkie śruby są dokładnie dokręcone. Jest to konieczne nie tylko dla właściwego działania kosiarki, ale ma też wpływ na nasze bezpieczeństwo.

CZYSZCZENIE KOSIARKI

Najlepiej usunąć resztki z trawy i ziemi z podwozia oraz z obudowy kosiarki po każdym koszeniu. Dzięki temu przedłużamy zarówno trwałość powłok lakierniczych, jak i części metalowych maszyny. Poza tym, w ten sposób szybko i stosunkowo łatwo wykryjemy wszelkie uszkodzenia powierzchni lakieru. Jeśli do nich dojdzie, należy nanieść nową warstwę, aby nie spowodować korozji urządzenia (soki z koszonej trawy są dość agresywne dla metalu). Przy okazji czyszczenia kosiarki spalinowej, w modelach z napędem na koła warto również zwrócić uwagę czy paski i koła nie są uszkodzone.

KOSY SPALINOWE

Większość kos spalinowych ma zamontowane silniki dwusuwowe, które są zasilane mieszanką olejowo-paliwową, a nie czystą etyliną. Dlatego należy ściśle stosować się do zaleceń producenta odnośnie procentowego stężenia oleju w mieszance. Ponadto, co jest jeszcze ważniejsze, nie wolno dopuścić do pracy maszyny na czystym paliwie bez oleju. Może to prowadzić do uszkodzenia silnika, a w konsekwencji kosztownej jego naprawy. Nie zapomnijmy o naturalnym starzeniu się przechowywanego paliwa. Dotyczy to również przygotowanej mieszanki.

Na prawidłową pracę kosy spalinowej ma wpływ także grubości żyłki tnącej. Powinna być taka jak zaleca producent; nie może być ani za cienka, ani za gruba. Jeśli zaś kosa jest wyposażona w system tnący w postaci ostrzy, konieczna będzie kontrola ich stanu (czy ich powierzchnia jest gładka, bez pęknięć). W kosach spalinowych, podobnie jak w kosiarkach, należy regularnie sprawdzać filtr powietrza oraz świecę zapłonową.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com