Woda w ogrodzie

oczko wodne ekobasen fontannaNic nie sprawia latem takiej przyjemności, jak woda. Można więc w ogrodzie zbudować staw kąpielowy, basen czy choćby oczko wodne. Czasem wystarczy szemrzący strumyczek, gejzer lub niewielkich rozmiarów kaskada, aby poczuć charakterystyczny zapach mokrych łąk i stworzyć specyficzny, wilgotny mikroklimat.

Najpopularniejszym elementem ogrodowej architektury są oczka wodne. Łatwo je zbudować - w sklepach dostępne są prefabrykowane wypraski o różnorodnych kształtach i kolorach. Najbardziej elastyczne, co ułatwia dopasowanie zbiornika do kształtu wykopu, są niecki wykonane z grubego polietylenu.

Bardzo ważne, by zbiornik był wypoziomowany i posadowiony na dobrze ubitym dnie wykopu. Stabilność zapewnia pozostawienie przestrzeni wokół niecki, którą po jej zagłębieniu w gruncie wypełnia się piaskiem i polewa go wodą, by osiadł.

Oczko można także wykonać, wykładając folią dowolnie uformowany wykop, którego głębokość w najgłębszym punkcie może wynosić maksymalnie 140 cm. Na mniejszych głębokościach formuje się półki, na których ustawia się kosze z roślinami. Brzegi wykańcza się najczęściej kamieniami i żwirem.

Rośliny. Przed posadzeniem roślin woda w napełnionym oczku powinna odstać co najmniej dwa tygodnie, aby ustabilizowała się biologicznie. Duże liście grzybienia białego, który sadzi się najgłębiej, ocieniają dno stawu. Nieco wyżej sadzi się strzałkę i pałkę wodną. W płytszej wodzie umieszcza się najniższe rośliny, a na powierzchni układa gatunki pływające, jak hiacynt wodny czy osoka aloesowata. Wzdłuż krawędzi oczka sadzi się trawy, derenie, kosaćce. Rośliny, które rozrosły się zbyt gęsto, można rozsadzać latem.
Pielęgnacja oczka. W sezonie wyławia się glony i usuwa uszkodzone, gnijące części roślin. Wczesną jesienią warto osłonić lustro wody siatką przechwytującą opadające z drzew liście. Kosze z roślinami wrażliwymi na zimno (na przykład pistie, salwinie, hiacynty) warto przestawiać na zimę do ogrzewanych pomieszczeń. Egzemplarze rosnące na głębokości metra, na przykład lilie wodne, powinny przezimować bezpiecznie w wodzie. W oczkach głębszych niż 100 cm również ryby przezimują bez szwanku, jednak należy zapobiec zamarznięciu wody. Wrażiwe gatunki przenosi się do zbiorników przechowywanych w chłodnym pomieszczeniu. Gdy temperatura wody spada do okolo 8°C, ryby przestają żerować i nie należy ich dokarmiać.

STRUMYKI, FONTANNY, PTASIE POIDŁA...

Potoki, kaskady i strumienie mają bardzo korzystny wpływ na parametry wody, więc często towarzyszą oczkom wodnym.

Strumienie. Mogą przypominać wyglądem górski potok o kamienistym dnie, meandrujący łąkowy strumyczek, czy spływającą jak wodospad kaskadę. Bardzo często potoki wykonuje się w postaci tzw. flow-forms, działających na zasadzie hydrocyklonu. Flowforms to połączone naczynia o sercowatej formie, rozmieszczone tak, aby woda przepływała od najwyżej do najniżej położonego. Taki kształt wymusza rytmiczny, okrężno-skrętny ruch wody w obrębie każdego z naczyń. Dowiedziono, że turbulentny przepływ wody jest bardzo korzystny dla życia organizmów wodnych.

Strumienie mogą być też budowane w ogrodach pozbawionych większych zbiorników i stanowić rodzaj fontanny.

Fontanny. W zależności od rodzaju dyszy, obudowy oraz umiejscowienia fontanna można formować strumień w kopułę lub pióropusz. Ukryta w kamieniach imituje gejzer, obudowana mosiężną paszczą smoka, przybiera formę staromodnego rzygacza. Umieszczona bezpośrednio nad taflą oczka wodnego sprawia wrażenie źródła wybijającego z jego głębiny.

Pompy strumieni i fontann. Dobiera się je wedle pomysłu na uformowanie wody. Zanurzeniowe, o stosunkowo niskiej wydajności, nadają się do zdrojów i gejzerów, natomiast większe urządzenia powierzchniowe dobrze sprawdzają się w kaskadach i potokach.

EKOBASEN, CZYLI STAW KĄPIELOWY

Jest to sztucznie stworzony zbiornik, w którym odtwarza się występujące w naturze procesy samooczyszczania wody. Do złudzenia przypomina dzikie jezioro i zapewnia najwyższej jakości czystą wodę do kąpieli bez stosowania substancji chemicznych.

Projekt. Jego wykonanie wymaga doświadczenia i wiedzy - fachowych projektantów najlepiej szukać przez Polskie Stowarzyszenie Naturalnych Wód Kąpielowych. Do projektu, poza pozwoleniem na budowę, potrzebne będą również m.in. zdjęcia terenu z widnokręgiem i badania wody oraz geologiczne.

Strefa bagienna. To część stawu, która działa jak korzeniowa oczyszczalnia ścieków. Bakterie w wypełniającym ją złożu przeobrażają amoniak (to produkt rozkładu marwych tkanek) w azotany, będące źródłem pokarmu dla roślin porastających filtr - turzyc, trzcin, pałki wodnej, sitowia.
Część kąpielowa. Formuje się ją dowolnie - kształt, głębokość, rodzaj zejścia (z pomostu lub plaży) zależą od indywidualnych upodobań. Również pokrycie izolacji dna jest kwestią gustu - od drobnych kamyczków, po „plastry” kamienia. Ucieczce wody do gruntu zapobiega przegroda kapilarna, czyli wyprowadzenie folii izolacyjnej na kilkadziesiąt centymetrów powyżej terenu.

Dno tej części ma spadek, dzięki czemu osady przemieszczają się do najgłębszej części stawu. Tu przechwytuje je odpływ denny i kierowane są do kanalizacji lub studzienki z filtrami mechanicznymi.

Filtrowanie. Woda oczyszczona przez filtry mechaniczne pompowana jest do filtra roślinnego. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór pompy i regulacja przepływu - im intensywniej użytkowane kąpielisko, tym przepływ powinien być większy. Z części kąpielowej woda przedostaje się do filtra bagiennego również przez kaskadę, dzięki której jest dodatkowo natleniana.

Pielęgnacja. Jest dość niekłopotliwa - w sezonie należy regularnie odławiać glony i resztki roślin. Wiosną ścina się rośliny wodne, pozostawiając kilka łodyg. Natomiast raz w roku poddaje się przeglądowi urządzenia techniczne.

BASEN KĄPIELOWY

Może mieć nieckę wkopaną w ziemię bądź wolno stojącą. Przy wyborze rozwiązania znaczenie ma poziom wód gruntowych.

Prefabrykowane. Najczęściej wykonane są z ocynkowanej stali, aluminium, żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym lub polipropylenu. Dodatkowe zaizolowanie ścian (np. przy użyciu styropianu) sprawia, że woda dłużej pozostaje w nich ciepła.

Konstruowane na budowie. Najtrwalsze baseny wykonane są ze zbrojonego betonu. Ich kształty, głębokość i nachylenie dna zależą od naszych upodobań. Baseny takie uszczelnia się i wykłada się płytkami ceramicznymi lub wzorzystą folią PVC. Ważne, by i płytki, i fuga były odporne na działanie mrozu i chloru.

Wolno stojące. Mogą być wykonane z ciśnieniowo impregnowanego drewna. Jednak popularniejsze są niewielkie, przenośne baseny rozporowe. Są łatwe w montażu, bo zbudowane są z grubej folii PVC i utrzymują kształt dzięki wodzie rozpierającej ściany. Baseny stelażowe mają podobną konstrukcję co rozporowe, jednak dodatkowo wzmacniają je metalowe wsporniki.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com