Kwiaty na balkon

kwiaty na balkon trawarolowana.orgBalkon jest przedłużeniem mieszkania, łącznikiem między wnętrzem a otaczającą nas przyrodą. Te kilka metrów, przylegających zwykle do największego pokoju, przez kilka miesięcy w roku może stanowić dodatkowe miejsce wypoczynku, szczególnie cenne dla tych, którzy mieszkają w blokach i nie mają własnej działki. Ukwiecać można nie tylko balkony, także tarasy, wnęki okienne, parapety zewnętrzne, schody i coraz częściej dachy.

Do tego celu nadają się rośliny ozdobne ze wszystkich grup, tzn. jednoroczne, dwuletnie i gatunki wieloletnie. Uprawia się je w różnego rodzaju pojemnikach, którymi mogą być doniczki, skrzynki i misy w odpowiednich kształtach i kolorach. Zanim zdecydujemy się na zakup pojemnika, musimy zastanowić się nad rozmiarami, materiałem z jakiego jest wykonany (drewno, tworzywo sztuczne, cement z wypełniaczem włóknistym). Dla roślinności sezonowej oferowane są dość tanie pojemniki, natomiast dla roślin, które mają przetrwać wiele lat, muszą być one solidniejsze i niewątpliwie dużo droższe. Skrzynki kwiatowe, umieszczone na gzymsach okiennych czy poręczach balkonów, powinny być bardzo solidnie zamocowane. Niezależnie od materiału i wielkości skrzynki, musi ona posiadać wystarczającą liczbę otworów odpływowych. Gwarantują one przewietrzanie ziemi i zapobiegają zatrzymaniu się wody po deszczu.

Dobierając najlepsze gatunki kwiatów na balkon należy kierować się jego usytuowaniem, nasłonecznieniem, wielkością oraz charakterem otoczenia. Na balkony północne trzeba dobierać rośliny znoszące zacienienie, np. bluszcz, barwinek, begonia bulwiasta, chmiel, zielistka, koleus, niecierpek, niezapominajka. Najłatwiej jest dobrać rośliny na balkony i tarasy o wystawie południowo-zachodniej, południowej i południowo-wschodniej. Nadają się na nie rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny, m.in. wiosenne cebule oraz wszystkie kwitnące pnącza i krzewy. Trzeba jednak pamiętać, że przy silnej operacji promieni słonecznych rośliny intensywnie transpirują wodę, łatwo więdną, a kwiaty i liście mogą od słońca ulec poparzeniu. Dlatego wymagają intensywnego podlewania, a często nawet cieniowania.

Decydując się na uprawę roślin pnących należy pamiętać o drabinkach lub kratkach podporowych. Pnącza, zarówno jednoroczne (fasola, wilec, nasturcja, chmiel japoński) jak i wieloletnie (róże pnące, powojniki, wiciokrzewy i winobluszcze), wytwarzają dużą masę zieleni, a dzięki podporom tworzą barwną ścianę izolującą od hałasu, pyłu i kurzu. Najbardziej wytrzymałe na suszę oraz żar słoneczny są rośliny, które mają takie same warunki na stanowiskach swego naturalnego występowania, np. sukulenty (rojniki i rozchodniki).

Ważne jest także zharmonizowanie barwy kwiatów z tłem, a także wielkością i kształtem pojemników. Najlepsze są tła białe i szare, ponieważ na nich najlepiej prezentują się wszystkie rodzaje barw. Najbardziej widoczne są kolory dobrane na zasadzie kontrastu, tzn. żółta z fioletem, pomarańczowa z niebieską, zielona z czerwoną. Kolory pojemników również należy dostosować do barwy ścian, okiennic oraz elementów wyposażenia. Dobierając rośliny można tworzyć kompozycje jednobarwne, o mocnym akcencie kolorystycznym, wywołujące wrażenie ładu i harmonii, lub różnobarwne - wesołe i pogodne, najlepiej prezentujące się na większych balkonach i tarasach. Planując rośliny warto wypróbować nowe połączenia. Często barwna skrzynka balkonowa obsadzona różnymi kwiatami jednorocznymi zyskuje większe uznanie niż monotonna, jednolita roślinność.

Planując kompozycje roślinne w skrzynkach, można zestawić rośliny podobnej wysokości lub też zdecydować się na układ, w którym rośliny prowadzące będą dominowały nad towarzyszącymi. Tym samym można ustalić główne punkty barwne, wokół których będą się grupowały inne barwy, w pewien sposób tamtym podporządkowane. Najczęściej rośliny dominujące są wyższe lub gęstsze, a w nasadzeniu dwurzędowym znajdują się z tyłu i górują nad mniejszymi, posadzonymi z przodu skrzynki. W zestawieniach mieszanych warto umieścić z brzegu skrzynki jedną lub dwie rośliny zwisające, o długich pędach, które będą zakrywały skrzynkę i sprawiały wrażenie obfitości. Do tego celu oprócz lobelii przylądkowej i lobularii nadmorskiej można zastosować np. sanwitalię płożącą, dzwonek równolistny, niecierpek waleriana, a także werbeny, pelargonie i petunie o przewieszających się pędach. Wszystkie wymienione gatunki nadają się do sadzenia w podwieszanych pojemnikach.

Niezależnie od usytuowania balkonu najłatwiej jest dobrać rośliny, które będą kwitły latem, trudniej jest natomiast tak połączyć gatunki, aby nawzajem się uzupełniały, tworząc piękną dekorację przez cały rok. W tym celu należy odpowiednio zestawić rośliny zimozielone trwałe, uprawiane w donicach i rośliny sezonowe - uprawiane w skrzynkach. Późną jesienią usuwa się ze skrzynek resztki roślin jednorocznych oraz wymienia ziemię.

Zapisz

Zapisz

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com