Kwiaty z własnej rozsady

rozsada 1Już niebawem przyjdzie wiosna. Czas najwyższy pomyśleć o roślinach ozdobnych, które będą uprawiane na działkach, balkonach czy tarasach. Uzyskanie roślin z własnej rozsady sprawia działkowcom wiele satysfakcji, jednocześnie daje możliwość obserwacji ich rozwoju począwszy od wysiewu nasion aż do formy gotowej do wysadzenia na miejsce stałe (do gruntu, pojemnika czy też do doniczki).

Wyprodukowanie rozsady odpowiedniej jakości wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne. Trzeba dysponować jedynie "kawałkiem miejsca", pojemnikiem do wysiewu, podłożem no i oczywiście nasionami. Wybór odpowiedniego podłoża jest bardzo istotny w przypadku jeśli siejemy nasiona w pojemnikach. Z reguły stosuje się podłoże luźne o dobrych stosunkach powietrzno-wodnych. Odpowiedni do tego celu jest substrat torfowy (np. gotowe podłoża do wysiewu nasion dostępne w sklepach ogrodniczych). Jeśli dysponujemy własną ziemią kompostową, inspektową lub liściową to mieszanki tych komponentów z torfem i piaskiem w różnych proporcjach też stanowią dobry materiał do wysiewu nasion. Najlepiej gdy podłoże przeznaczone do tego celu jest wcześniej przesiane przez sito, co ma znaczenie szczególnie w przypadku wysiewu bardzo drobnych nasion.

Do wysiewu wykorzystuje się skrzynki, pojemniki z tworzyw sztucznych, doniczki, pęczniejące pod wpływem wilgoci doniczki torfowe czy też wreszcie coraz częściej stosowane zarówno przez fachowców jak i amatorów tace wielokomórkowe tzw. multiplaty. Do wysiewu należy przygotować pojemniki wypełnione dobrze przepuszczalnym podłożem. Dobrze jest przed tym zabiegiem zaprawić nasiona w preparacie grzybobójczym (np. zaprawa Funaben T) przez co niszczy się zarodniki grzybów chorobotwórczych. Do tego celu można wykorzystać puszkę z wieczkiem lub słoik z nakrętką, w których wytrząsa się nasiona razem z preparatem.

Na powierzchnię wyrównanego i przyklepanego np. deseczką lub styropianową packą podłoża wysiewa się rzutowo przygotowane wcześniej nasiona dbając o ich równomierne rozmieszczenie. Można to osiągnąć dokonując wysiewu z kawałka papieru złożonego na pół poprzez delikatne potrząsanie. Nasiona gatunków nie wymagających przykrycia pozostawia się na powierzchni a te, które tego wymagają przysypuje się cienką warstwą przesianego przez drobne sito podłoża. Głębokość siewu zależy przede wszystkim od wielkości nasion. Z reguły przyjmuje się, że grubość warstwy podłoża nie powinna być większa niż dwu-trzykrotność wielkości nasion. Po podlaniu pojemniki dobrze jest nakryć szybami lub folią i zacieniować cienkim papierem np. gazetą. Sprzyja to utrzymywaniu równomiernej temperatury i wilgotności podłoża. Przykrycie papierem zabezpiecza natomiast przed nadmiarem światła. Nasiona kiełkują w temperaturze pokojowej po upływie kilku, kilkunastu dni od momentu wysiewu. W czasie kiełkowania należy zdjąć cieniówki, a pojemniki umieścić w dobrze oświetlonym miejscu by młode siewki nie wyciągały się.

Po skiełkowaniu nasion następnym etapem dla uzyskania dobrej rozsady jest pikowanie. Zabieg ten sprzyja lepszemu rozwojowi systemu korzeniowego, a jednocześnie pozwala na zwiększenie rozstawu roślin. W przypadku uprawy roślin kwiatowych praktykuje się pikowanie głównie do skrzyneczek, które wypełnia się takim samym podłożem jak przy wysiewie nasion. Dobrym rozwiązaniem są też doniczki torfowe, dzięki którymi unika się uszkodzenia systemu korzeniowego przy wysadzaniu ich później na miejsce stałe. Jeszcze lepsze są doniczki pęczniejące, składające się z prasowanego substratu torfowego otoczonego delikatną siateczką. Tego typu doniczki trzeba wcześniej odpowiednio przygotować. Polega to na rozłożeniu ich w skrzyneczkach i obfitym podlaniu wodą. Po spęcznieniu można przystąpić do pikowania w nich młodych roślin. Do tego zabiegu trzeba wcześniej przygotować sobie cienki drewniany pikulec, który jest pomocny przy przesadzaniu młodych siewek.

Wysiew nasion można przeprowadzić w domu, stawiając skrzyneczki z wysiewami w ciepłym miejscu np. na parapetach okiennych, gdzie po wykiełkowaniu rośliny będą miały wystarczającą ilość światła. Jeszcze lepiej jeśli dysponuje się skrzynią inspektową, tunelem foliowym lub małą szklarenką na działce. Dzięki podkładowi grzejnemu w inspekcie rośliny mają dobre warunki cieplne a duża powierzchnia okien zapewnia właściwe oświetlenie. W czasie chłodniejszych nocy skrzynie należy okrywać słomianymi matami. W przypadku tunelu trzeba pamiętać o tym, że pod folią temperatura jest nieco wyższa niż na zewnątrz co sprzyja szybszemu rozwojowi roślin ale folia zabezpiecza rośliny tylko przed krótkotrwałymi przymrozkami do -3°C.

Gotową rozsadę przed wysadzeniem na miejsce stałe należy zahartować przez coraz intensywniejsze wietrzenie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com