Trawniki

trawniki z rolkiNa każdej działce trawnik jest związany z miejscami odpoczynku, tworząc tło dla różnych elementów działki: rabat, drzew, krzewów i skalniaków. Aby trawnik dobrze spełniał swoją funkcję trzeba go odpowiednio pielęgnować zaczynając od właściwie przeprowadzonego siewu.

TERMIN SIEWU

Najszybszy efekt da nam siew w kwietniu lub maju. Wtedy coraz wyższa temperatura i wysoka wilgotność sprzyjają szybkim wschodom. Równie dobrym terminem jest przełom sierpnia i września. Najlepiej jest siać po opadach lub po obfitym podlaniu całej powierzchni.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Ziemię należy przekopać, równocześnie wyciągając kamienie, korzenie i chwasty. Następnie rozbijamy bryły ziemi grabiami, powierzchnię terenu wyrównujemy i wałujemy. Jeżeli posiadamy lekki walec, możemy go w ogóle nie używać. Najlżejszy, z jakiego jeszcze będziemy mieli pożytek, to pięćdziesięciokilogramowy. Po ubiciu, należy przerwać prace na 3-4 tygodnie, jest to czas potrzebny do wzejścia chwastów, a przede wszystkim w tym czasie ziemia osiądzie. Chwasty gdy znajdą się w fazie kilku liści, należy usunąć. Grabienie przed siewem należy rozpocząć od środka i poruszać się ku brzegom. Ziemię wzruszamy nie głębiej niż na 5 cm, a wszystkie bryły trawy muszą być rozbite. W tak przygotowaną ziemię możemy rozpocząć siew nasion.

Choć w skład mieszanek wchodzą nasiona wielu traw o różnych rozmiarach i różnej wadze, możemy przyjąć, że 3 kg standardowej mieszanki wystarczy nam na obsianie 100 m2 trawnika. Nasiona należy przykryć zaraz po siewie. Do tego celu używamy sprężystych grabi o płaskich zębach. Optymalna głębokość na jakiej powinny zostać umieszczone nasiona to ok. 1cm. W żadnym przypadku nie można nasion umieścić głębiej niż 2 cm, ponieważ mogą wtedy nie wzejść.

PIELĘGNACJA

Koszenie - nie ma drugiego tak ważnego dla wyglądu trawnika zabiegu jak koszenie. Pierwsze koszenie wykonujemy na wysokość 5 cm, gdy trawa osiągnie wysokość 8 cm. Dopiero następne koszenia wykonujemy na standardową wysokość 3-4 cm. Po pierwszym koszeniu trawę należy lekkim wałem docisnąć do podłoża. Przez cały rok powinniśmy utrzymywać jednakową wysokość koszenia. Częstotliwość koszenia zależy od szybkości odrastania trawy po ścięciu, a ta z kolei od wielu czynników takich jak pora roku, wilgotność, temperatura, nawożenie, nawadnianie i rodzaj trawy. Za minimalną częstotliwość należy uznać koszenie raz na tydzień, a wiosną do czerwca dwa razy w tygodniu. Należy pamiętać, że kosimy trawnik suchy, używając kosiarki o ostrych nożach.

Nawożenie - jest następnym po koszeniu, ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Zapas większości składników mineralnych, przede wszystkim azotu i potasu jest szybko wyczerpany z cienkiej wierzchniej 5-10 cm warstwy ziemi, w której znajduje się 80% korzeni traw. Dlatego bardzo ważne jest regularne (w dwóch-trzech dawkach) nawożenie - nawozami wieloskładnikowymi, bądź raz w roku (wiosną) stosowanie nawozów o przedłużonym działaniu. Termin pierwszego nawożenia możemy łatwo określić - najwcześniej jak się da w marcu, ostatnie nawożenie musimy wykonać do końca sierpnia. Nie wolno stosować tylko jednoskładnikowych nawozów azotowych. Chociaż poprawiamy początkowy wygląd trawnika - staje się ciemnozielony, to w późniejszym okresie jest atakowany przez choroby i szkodniki, a podczas zimy może wymarznąć.

Podlewanie - jest konieczne gdy zależy nam na utrzymaniu soczystej, zielonej barwy trawnika przez cały sezon. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ono niezbędne. Lepiej trawnik przesuszyć niż „utopić". W pierwszym przypadku trawnik zregeneruje się z nadejściem opadów, w drugim będzie wymagał dosiewania. Młody parotygodniowy trawnik należy podlewać nawet codziennie, małymi dawkami. Starszy rzadziej, ale większymi, tak by po jednokrotnym nawodnieniu ziemia była mokra do ok. 5-10 cm, najlepszy będzie zraszacz ustawiony w jednym miejscu przez 30-60 min.

Wałowanie - nie jest konieczne do uzyskania zwartej, gęstej murawy, jak sądzono do niedawna. Może być użyteczne po pierwszym koszeniu lub wiosną, gdy po zimie dociska wysadzone bryłki ziemi lub kopczyki dżdżownic. Jednak na pewno nie rozwiąże problemu wyrównania trawnika, bo to trzeba zrobić przed jego założeniem. Wałowanie nie jest także skuteczne w walce z kretowiskami.

Renowacja - często gdy widzimy naszą murawę zżółkniętą, nierówną, z kwitnącymi chwastami, jedyny ratunek widzimy w przekopaniu jej i założeniu od nowa. Ale rzadko jest to jedyne rozwiązanie. Oprócz przypadków bardzo nierównego trawnika w wyniku niewłaściwego przygotowania podłoża (po przekopaniu ziemia osiada zawsze nierówno), działalności zwierząt (psów, kretów i nornic), możemy poradzić sobie bez ponownego przygotowania (przekopania) ziemi. Trawnik mocno skracamy, wyczesujemy ostrymi grabiami do sfilcowanych trawników (lub zwykłymi metalowymi). Następnie uzupełniamy zagłębienia ziemią (nie torfem!) i ścinamy ewentualne wybrzuszenia i kopczyki. W tak przygotowane podłoże wsiewamy nasiona, wałujemy i podlewamy. Oczywiście nie należy zapomnieć o nawożeniu.

Zapisz

Zapisz

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com