Wiszące ogrody - jakie kwiaty na balkon ?

Coraz częściej decydujemy się na ukwiecenie naszych balkonów lub tarasów modnymi roślinami w wiszących pojemnikach. Taką rośliną, do niedawna nieco zapomniana, a obecnie znów popularną, jest fuksja ogrodowa (Fuchsia x hybrida).

Jej liczne gatunki i odmiany o pięknych, żywych barwach kwiatów, z charakterystycznie przewieszającymi się pędami budzą zachwyt ogrodników. Aby zapewnić obfite kwitnienie fuksjom przez cały sezon, należy uprawiać je w ziemi kompostowej oraz zapewnić im miejsca słoneczne i zaciszne. Pamiętajmy o jej regularnym podlewaniu, co jest niezbędnie konieczne w przypadku tej pochodzącej z wilgotnych lasów Ameryki Południowej rośliny. Fuksje wyjątkowo dobrze czują się w podwieszanych pojemnikach, jeśli jednak uprawiamy je w skrzynkach balkonowych, starajmy się posadzić rośliny tuż przy krawędzi skrzynki - ze względu na przewieszające się pędy i kwiaty.

Wybierając rośliny do upiększenia balkonu warto pamiętać o niecierpku czyli gniewoszu (Impatiens walleriana). Ta roślina pochodząca z tropików, wytwarza soczyste, gładkie łodygi, na których osadzone są kwiaty, wyrastające z kątów liści. Kwitnie przez całe lato aż do jesieni. Wymaga podłoża żyznego, ale przepuszczalnego i dostatecznie wilgotnego, może być uprawiany zarówno na balkonach słonecznych jak i półcienistych. Liczne odmiany mają bardzo różne barwy kwiatów, najczęściej w odcieniach różu i czerwieni, coraz częściej można kupić także odmiany o kwiatach pełnych.

Inną, może mniej typową ale bardzo atrakcyjną rośliną balkonową jest koleus (Coleus blumei). Główną ozdobę koleusa stanowią liście, szokujące swoim niezwykle pięknym ubarwieniem. Kwiaty są niepozorne i należy je usuwać. Koleusy uprawiamy w żyznej, umiarkowanie wilgotnej ziemi. Oprócz tego piękno tych roślin jest uzależnione od trzech podstawowych zasad uprawy:

- nigdy nie dopuścić do zbytniego przesuszenia korzeni,

- podlewać rośliny miękką wodą (wapń jest szkodliwy dla korzeni, a poza tym pozostawia brzydkie plamy na liściach),

- niedostatek światła powoduje, że liście zazieleniają się tracąc cudowne, bajkowe kolory.

Doskonałym uzupełnieniem wystroju balkonów mogą być rośliny dwuletnie takie jak popularny bratek ogrodowy (Viola x wittrockiana), czy stokrotka pospolita (Bellis perennis). Wymagają podłoża o dużej zawartości próchnicy i dostatecznie wilgotnego. Dobrze się czują na stanowiskach słonecznych jak i półcienistych (szczególnie stokrotka). Nowe odmiany drobnokwiatowych bratków można uprawiać w podwieszanych pojemnikach, w których kwitną aż do pierwszych przymrozków.

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com