Tulipany - uprawa i pielęgnacja

Odmian tulipanów istnieje na świecie kilka tysięcy. Żeby się nie pogubić w tej wielkiej rozmaitości, odmiany łączymy w grupy, różniące się porą kwitnienia, wysokością roślin, kształtem i gamą barw kwiatów.

Oto charakterystyka kilku grup odmianowych:

Pojedyncze wczesne. Odmiany należące do tej grupy zakwitają zwykle w drugiej połowie kwietnia. Przeciętnie wyrastają do wysokości 30 cm. Kwiaty ich mają barwy czyste - czerwone, różowe, białe lub żółte.

Pełne wczesne i pełne późne. Kwiaty ich mają zwiększoną liczbę płatków, w pąkach mają kształt kulisty, nie wydłużony, a po rozkwitnięciu nie przypominają typowych tulipanów.

Mieszańce Darwina. Najpopularniejsza grupa odmian. Wszystkie odmiany odznaczają się wysokim wzrostem, wys. 50-60 cm, i dużymi kwiatami, najczęściej makowoczerwonej barwy. Odmiany te zakwitają pod koniec kwietnia, na dobre kwitną w pierwszej połowie maja. Najpopularniejszą odmianą jest i był 'Apeldoorn' o czysto czerwonych kwiatach z czarnymi plamami po wewnętrznej stronie płatków przy nasadzie.

Liliokształtne. Kwitną w tym samym terminie co poprzednia grupa, ale kwiaty mają płatki dłuższe, lecz węższe, łukowato wygięte, przez co kwiaty stają się podobne do lilii.

Papuzie. Ich kwiaty mają płatki postrzępione, karbowane i fantazyjnie powyginane. Znana jest odmiana 'Blue Parrot' o kwiatach jasnofioletowych, prawie niebieskich.

Tulipany botaniczne. Odznaczają się na ogół wczesną porą kwitnienia, niezbyt wysokim wzrostem, ale najczęściej dużymi kwiatami. Uważa się, że tulipany tej grupy nie muszą być wykopywane tak, jak pozostałe, corocznie, ale że można pozostawić je na kilka lat bez wykopywania.

UPRAWA I PIELĘGNACJA

Rośliny cebulowe rozpoczynają wegetację bardzo wcześnie i już w marcu powinny zostać dokarmione pierwszy raz nawozami azotowymi (saletra amonowa w ilości 1 dag na 1 m2). W ciągu kwietnia nawożenie ponawiamy. Po rozsypaniu nawozu należy powierzchnię ziemi między roślinami płytko spulchnić, a przy okazji sprawdzić, czy w kątach liści nie zatrzymały się granulki nawozu. W czasie kwitnienia powinno się usunąć rośliny zawirusowane. Kwiaty roślin porażonych są bardzo oryginalne, mają odmiennie zabarwione smugi i kreski. Dla niektórych osób takie kwiaty mogą być piękne, ale wirusy wyniszczają cebule. Lepiej niszczyć chorobę w zarodku.

Drugą ważną pracą jest ogławianie, jak mówią zawodowi ogrodnicy. Celem zabiegu jest niedopuszczenie do wytworzenia owoców, a w nich nasion. Pod koniec kwitnienia, gdy płatki zaczynają więdnąć, ale jeszcze nie opadają, wyłamuje się same kwiaty pozostawiając możliwie długie pędy. Najlepiej nie używać noża lub sekatora, aby wraz z sokiem roślinnym nie przenosić choroby wirusowej. Usunięte kwiaty najlepiej spalić.

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com