Rośliny do ogrodu - Miłorząb

Niesamowita jest historia miłorzębów. Przetrwały miliony lat pomimo tak wielkich zmian klimatycznych, ruchów kontynentów i innych jeszcze nieznanych czynników, które na przykład bezpowrotnie zmiotły z powierzchni Ziemi dinozaury.

Automatycznie nasuwa się wniosek, że takie rośliny muszą mieć niezwykłe wręcz mechanizmy przystosowywania się do niesprzyjających warunków środowiskowych. I to jest prawda! Miłorzęby wyjątkowo odporne na szkodniki, choroby, mrozy, zanieczyszczenie środowiska i zasolenie gleby. Na przykład w Nowym Jorku są często sadzone przy ruchliwych ulicach, gdzie czują się bardzo dobrze. Chociaż miłorząb świetnie się sprawdza jako drzewo przyuliczne w wielkich miastach, warto go także posadzić w ogrodzie. Będzie na pewno bardzo efektowną ozdobą i na dodatek mało kłopotliwą w obsłudze. Szczególnie piękny jest jesienią, gdy jego liście przebarwiają się na złocistożółty kolor. Drzewka można sadzić nawet w bardzo przeciętnej glebie, najlepiej w miejscach słonecznych. Młode okazy, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu, zaleca się zabezpieczać na zimę lekko okręcając pień agrowłókniną.

Miłorzęby rosną dość wolno (najwyżej kilkanaście centymetrów rocznie), lepiej więc wybrać do posadzenia w ogrodzie egzemplarz jak najbardziej podrośnięty. Są za to drzewami długowiecznymi; najstarsze okazy na świecie (te z Chin) mają podobno po kilka tysięcy lat! Warto też dobrze zastanowić się nad miejscem dla miłorzębu, ponieważ te drzewa bardzo nie lubią przesadzania i często się zdarza, że przesadzone z miejsca na miejsce nie przyjmują się. Docelowo miłorząb jest ogromnym drzewem o wysokości kilkudziesięciu metrów, ale bez obaw - takich jego rozmiarów doczekają się może nasze praprawnuki. Ogrodnicy przyjmują, że 30-letnie egzemplarze miłorzębów dorastają najwyżej do 8-10 metrów wysokości. Poza tym jest wiele odmian tego gatunku, które osiągają mniejsze docelowe rozmiary i mogą być sadzone nawet w bardzo małych ogródkach lub choćby w donicach. Pośród licznych zalet miłorzębów można też jeszcze wymienić dużą tolerancję na przycinanie. Można je ciąć bez ograniczeń. a najlepiej robić to wiosną.

Na koniec kropla dziegciu do tej opowieści o wspaniałych miłorzębach. Należy się wystrzegać jak ognia sadzenia w ogrodach okazów żeńskich tej rośliny, ponieważ dojrzewające nasiona okropnie cuchną. Na szczęście większość odmian hodowlanych miłorzębu występuje jedynie w postaci męskiej, na przykład „Saratoga” czy „Autumn Gold”. Te można kupować w ciemno!

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com