Rośliny do ogrodu - Cyprysik Płaczący

Płaczące cyprysiki - właśnie dlatego, że są tak dekoracyjne - zasługują na honorowe miejsce w ogrodzie. Można posadzić takie drzewko pośrodku trawnika, aby było dobrze widoczne ze wszystkich stron. Innym dobrym dla niego miejscem będzie reprezentacyjny ogródek przed domem, gdzie z powodzeniem odegra ono rolę głównego elementu dekoracyjnego.

Aby nie robić pięknemu iglakowi konkurencji, w jego otoczeniu najczęściej sadzi się tylko mniejsze i płożące rośliny. Sadząc w ogrodzie płaczący cyprysik, trzeba mieć na uwadze jego rozmiary za kilka lat. Dziesięcioletnie okazy mają mniej więcej 4,5 m wysokości, a rozpiętość dolnych gałęzi dochodzi nawet do 2,5 m. Drzewko wymaga więc dość dużo przestrzeni wokół siebie.

Płaczący cyprysik nutkajski z pewnością należy do ogrodowych rarytasów i w porównaniu z innymi iglakami jest dość drogi. Jednak wysoka cena, nawet młodych roślin, jest uzasadniona, ponieważ dość trudno się je rozmnaża. Często kupuje się młode cyprysiki, które mają główny pęd przywiązany do tyczki. Szybko jednak przestaje być ona potrzebna, gdyż posadzony w gruncie, błyskawicznie nabiera wigoru. Największą zaletą cyprysików nutkajskich jest ich odporność na mróz. Ten rodzaj iglaków pochodzi ze stanu Oregon (USA) w pobliżu Alaski i bardzo dobrze radzi sobie również w naszym klimacie. Co więcej, najpopularniejsza odmiana „Pendula” (wyhodowana około 1880 roku w jednej ze szkółek w Holandii) była znana i sadzona w polskich ogrodach już pod koniec XIX wieku. Podobno niektóre stare okazy pochodzące z tamtych czasów wciąż jeszcze żyją i mają się dobrze. Trudno o lepszą rekomendację! Tylko młode, dopiero co posadzone rośliny mogą być wrażliwe na mróz. Starsze i dobrze ukorzenione są w pełni mrozoodporne.

Drzewko nie ma też specjalnych wymagań co do gleby. Wystarczy, by była lekko żyzna i nieco wilgotna. Dobrze mu robi również wilgoć w powietrzu. Dlatego w okresie letnich upałów będzie wdzięczne za zraszanie gałązek podczas podlewania. Również zimą, w okresie odwilży warto je podlewać, ponieważ nawet wtedy może być narażone na suszę. Gdy po długim okresie mrozów temperatura się podniesie, w zielonych tkankach cyprysików ożywają procesy życiowe, a tymczasem ziemia jest jeszcze zamarznięta i korzenie nie mogą czerpać z niej wody. To zjawisko nazywane jest suszą fizjologiczną i to właśnie ono, a nie najsroższe nawet zimowe mrozy, może być najgroźniejsze dla tych drzewek. Jeśli niektóre gałązki wskutek tego zbrązowieją po zimie, trzeba je po prostu wyciąć.

Cyprysiki dość dobrze znoszą cięcie i po krótkim czasie wypuszczają nowe gałązki. Drzewka warto co roku wiosną zasilić 2-3-krotnie specjalną odżywką do roślin iglastych. Dokarmianie kończymy w lipcu. Jeśli zastosujemy nawóz o przedłużonym działaniu, wystarczy jedna dawka na wiosnę. W uodpornieniu młodych cyprysików na mróz pomoże dawka jesiennego nawozu dla iglaków, zastosowana we wrześniu. Jeszcze jedną niebagatelną zaletą cyprysików nutkajskich jest to, że doskonale nadają się do sadzenia w miastach, ponieważ nie szkodzi im zanieczyszczone powietrze, co przecież nie wszystkie rośliny dobrze znoszą.

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com