Przed montażem systemu nawadniania

Dlaczego warto zastosować automatyczne podlewanie? Podlewanie ręczne, konewką lub wężem ogrodowym, nie jest tak oszczędne i efektywne jak podlewanie przy użyciu na przykład linii kroplujacych. Porównania z automatycznymi systemami nawadniania nie wytrzymują również powszechnie stosowane w przydomowych ogrodach przenośne zraszacze (np. wahadłowe). Niepotrzebnie zwilżają całe rośliny (wielu to szkodzi), a ponadto poprzez parowanie powodują poważne straty wody (nawet do 50%).

Systemy automatyczne mają natomiast wiele zalet:

- Są prawie bezobsługowe. Sterownik samoczynnie reguluje podlewanie, oszczędzając czas i wysiłek właścicieli ogrodu. Możliwe jest takie zaprogramowanie sytemu, by część ogrodu (np. trawnik) podlewana była częściej.

- Dzięki podlewaniu wczesnym rankiem, minimalizują straty wody przez parowanie, a odpowiednio dobrane elementy nawadniające (końcówki) dostarczają dokładnie tyle wody, ile potrzeba konkretnej roślinie, w danym typie globy. Zużycie wody jest więc racjonalne i oszczędno, służy środowisku naturalnemu.

- Prawidłowo zaprojektowany i zbudowany system w sposób równomierny dostarcza wodę do każdego, nawet najodleglejszego zakątka ogrodu.

- Instalację automatyczną można założyć w już urządzonym ogrodzie albo budować etapami. Możliwy jest jej samodzielny montaż, rozbudowa i naprawy.

- Przy zastosowaniu elektronicznego sterownika w instalacji nawadniającej, dłuższe wyjazdy z domu nie odbiją się negatywnie na wyglądzie roślin, nawet w trakcie upałów.

- Instalacja nawadniania nie szpeci ogrodu, ponieważ jej elementy znajdują się pod ziemią lub ściółką ogrodniczą.

Lepiej z fachowym projektem. Dla prawidłowego działania systemu nawadniania kluczowy jest dobrze opracowany projekt. To najtrudniejsza część prac, związanych z systemowym nawadnianiem ogrodu. Nie powinien się do nich zabierać laik ani mało doświadczony ogrodnik. Ze względu na fakt, że instalacja automatycznego nawadniania nie jest tania, przy odrobinie umiejętności technicznych można pokusić się o samodzielne jej ułożenie. Jednak zdecydowanie nie warto rezygnować z fachowego projektu. Mając w ręce projekt na papierze, z rysunkami sekcji oraz listą urządzeń i osprzętu niezbędnego do budowy systemu, łatwiej unika się błędów podczas montażu. Warto wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się produkty firm, specjalizujących się w wyrobach do samodzielnego montażu (z załączonymi instrukcjami). Zaletą zamówienia kompleksowej usługi u fachowców jest natomiast: gwarancja na działanie instalacji, specjalistyczny serwis, bezpłatne przygotowanie systemu do zimy w pierwszym roku po założeniu, projekt oferowany zazwyczaj za darmo.

Rada. Do wykonania projektu nawadniania przydatny jest plan działki w skali 1:100, z zaznaczonymi elementami stałymi: domem, podjazdem, ścieżkami, kształtem rabat i trawników oraz wszelkimi innymi obiektami w ogrodzie.

Badanie ciśnienia i wydajności źródła wody. System nawadniający może czerpać wodę z instalacji wodociągowej lub ze studni przy użyciu pompy z silnikiem elektrycznym. Jednak, żeby działał prawidłowo, przed jego założeniem koniecznie trzeba zmierzyć ciśnienie oraz wydajność źródła wody. Dla prawidłowej pracy automatycznego nawadniania, minimalne ciśnienie wody nie może być mniejsze niż 1.7 atmosfery. Pomiaru ciśnienia można dokonać używając manometru. Wskazanie manometru odczytuje się dopiero po maksymalnym otwarciu zaworu. Jeśli ciśnienie wody jest za małe, można zastosować pompę podnoszącą ciśnienie lub zestaw hydroforowy. Innym sposobem na poprawę ciśnienia i wydajności jest zwiększenie średnicy rury oraz skrócenie długości instalacji (od ujęcia do wylotu wody). Straty ciśnienia rosną bowiem wraz z oddalaniem się od źródła wody.

Rada. Jeśli do podlewania wykorzystuje się wodę ze studni (z wodociągu jest uzdatniana), warto zbadać zawartość żelaza, manganu i wapnia. Ich nadmiar może powodować zatykanie się emiterów w liniach kroplujących.

Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com