Fiołek afrykański - roślina piękna i mało wymagająca

Saintpaulia ionanthaPosiadacze fiołka afrykańskiego (Saintpaulia ionantha) cenią go za piękny wygląd (szczególnie, gdy kwitnie) i małe wymagania. Ten niezwykle popularny kwiat doniczkowy można kupić nie tylko w kwiaciarniach, ale również w supermarketach. Fiołek afrykański może zagościć w naszych domach na lata. Wystarczy raz w roku go przesadzić. Kwitnie właściwie cały rok. Kolory kwiatów są jako kolory tęczy: niebieskie, fioletowe, różowe, białe, czerwone lub wielokolorowe... Charakterystyczne liście tej rośliny są mięsiste i pokryte delikatnymi włoskami.

Konserwacja kosiarek i kos

Konserwacja kosiarek i kosUtrzymywanie trawnika w dobrej kondycji jest męczące. Nie tylko dla jego właściciela. Trudy sezonu odbijająsię także na sprzętach, którymi strzyżemy trawę. Należy więc poświęcić im nieco czasu i uwagi. Stan kosiarki sprawdzamy zwykle przed sezonem, a po jego zakończeniu przygotowujemy ją do zimowej pauzy. Tymczasem także w pełni wiosny czy lata warto kontrolować urządzenie.

Prace ogrodowe w maju

prace ogrodowe w majuW ogrodzie jest juz zielono, kwitną krzewy ozdobne, drzewa owocowe i wiosenne byliny w tej barwnej scenerii az przyjemnie wyrywać chwasty podlewać i rozsadę kwiatów i warzyw. W maju możemy też wreszcie ukwiecić donice oraz skrzynki na tarasach i balkonach.

Rozdrabniarka

rozdrabniarka do galeziPo pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie zwykle pozostaje nam dużo gałęzi. Co z nimi zrobić? Często są palone, co nie dość, że jest kłopotliwe, bo wymaga pilnowania paleniska, to dodatkowo powoduje zadymienie okolicy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest ich mechaniczne rozdrobnienie. Uzyskany w ten sposób materiał możemy dorzucić do kompostu lub wykorzystać do ściółkowania.

Przygotowanie kosiarki do sezonu

przygotowanie kosiarki do sezonuPo zimowym przestoju kosiarki wymagają trochę uwagi, nawet jeśli pamiętaliśmy o posezonowym przeglądzie. Nie znaczy to, że musimy od razu oddawać je do serwisu. Proste czynności konserwacyjne można z powodzeniem wykonać samodzielnie; z pomocy fachowca natomiast skorzystać, jeśli zaniepokoi nas jakaś nieprawidłowość w pracy kosiarki.

Trawnik jak marzenie

trawnik jak marzenieGdy nastają cieplejsze, marcowe dni chętnie każdą wolną chwilę poświęcamy spędzając chociażby krótki czas na świeżym powietrzu. Zanim stopnieje śnieg powierzchnia działki jest mało urozmaicona, wspomnienie lata poprzedniego roku, kiedy dzieci bawiły się, uganiając po trawie, a w narożniku trawnika stał stół i siedzieliśmy tam ze znajomymi -wszystko to wyzwala w nas siły i chęci aby w tym roku nasz trawnik był równie piękny i funkcjonalny.

Oczko wodne zimą

oczko wodneKażdy, kto ma w ogrodzie oczko wodne, wie, że powinien dbać o nie przez cały rok. Zima to trudny okres zwłaszcza dla pozostawionych w nim roślin i ryb. Większość gatunków ryb trzymana w przydomowych oczkach wodnych może w nich pozostać na zimę. Aby umożliwić im przetrwanie, należy zadbać o właściwe natlenienie wody. Dlatego zanim nadejdzie zima, oczko powinno być gruntownie oczyszczone z liści i obumarłych roślin. Wówczas mamy pewność, że nie będą gnić i przez to szkodzić pozostawionym w oczku rybom.

Jesienne astry

astry jesienneJesienne astry to wspaniałe rośliny wieloletnie, które potrafią na koniec lata zamienić ogród w jaskrawą mozaikę kolorów: różowego, czerwonego, fioletowego, niebieskiego i białego. Gatunków astrów jest wiele. Są też takie, które kwitną wiosną. Ale najbardziej zachwycające są te gatunki, które rozkwitają jesienią. Nazywa się je popularnie marcinkami. Ożywiają ogród i dodają mu oszałamiających kolorów, kiedy większość roślin dawno już przekwitła i szykuje się do zimowego snu. Błyszczą wtedy na grządkach jak prawdziwe gwiazdy, bo "astrum" po łacinie znaczy gwiazda.

Jak walczyc z glonami w oczku wodnym?

glony w oczku wodnymPod koniec lata jakość wody, nawet w niekłopotliwym dotychczas zbiorniku, może się gwałtownie pogorszyć. Ma to związek z tym, że rośliny dojrzewają, żółkną i obumierają, odsłaniając taflę wody. A w nagrzanej przez słońce wodzie błyskawicznie zachodzą procesy chemiczne, co najczęściej objawia się nagłą plagą glonów, a tym samym jeszcze większym nagromadzeniem materii organicznej.

Magnolie

MagnoliaJedne z najbardziej atrakcyjnych roślin wiosennego ogrodu to magnolie. Są niekwestionowanym symbolem tej pory roku. Kwiaty niektórych odmian magnolii rozwijają się już w marcu (np. M. stellata, M. kobus) wraz z najwcześniej zakwitającymi roślinami cebulowymi, pod warunkiem wczesnej wiosny. Pozostałe zakwitają w kwietniu i maju. Są także takie, które kwitną późno, bo dopiero w czerwcu (M. sieboldii). Niektóre z nich powtarzają kwitnienie w sierpniu i wrześniu. Poprzez właściwy dobór odmian możemy mieć w ogrodzie kwitnące magnolie przez długi okres.

Kolorowe azalie japońskie

azalieTe niewielkie krzaczki kwitną od drugiej połowy kwietnia na czerwono, różowo, biało i purpurowo. Potrafią wydać oszałamiającą ilość kwiatów, których kolory są tak intensywne, że roślina widoczna jest z daleka. Azalie japońskie to gęste i zwarte krzewy o wysokości najwyżej 80 cm. Mają kształtne, okrągłe i lekko błyszczące listki, które podczas łagodniej szych zim na ogół pozostają na krzewach.

Kompost na wagę złota

TermokompostownikW sezonie w ogrodzie powstaje mnóstwo odpadków - podczas cotygodniowego koszenia trawy, strzyżenia krzewów czy sprzątania opadłych liści. W kompostowniku wszystko to zamieni się w doskonały, naturalny nawóz, który będziemy mieć za darmo.

Sprawdzamy jakość gleby

odczyn glebyDla właścicieli ogrodów ważne jest, czy gleba nadaje się do uprawy wybranych gatunków roślin. Powinniśmy też wiedzieć, jak rozpoznać, co w ogrodzie będzie rosło, a jakim gatunkom nie będzie u nas za dobrze. Możemy też sami przystosować glebę do potrzeb wybranych przez nas roślin.

domy holenderskie
Firma nasza specjalizuje się w sprzedaży używanych domków holenderskich i przyczep kempingowych sprowadzonych z krajów unii europejskiej już od ponad 20 lat. max-tom.com
Free Joomla Templates - http://ww.mightyjoomla.com